6. března 2012 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Ted, Egypt a kolaps

Počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí - ilustrační foto | foto: ČTK

V sobotu se konal v Praze další Tedx s podtitulem "Není na co čekat". Hlavním mottem tohoto projektu je "Myšlenky, které stojí za šíření". Zaujalo mě vystoupení egyptologa Miroslava Bárty, jehož téma se výrazně dotýkalo dnešní ekonomické situace.

Jak může egyptolog říci něco k ekonomice, a navíc k současné finanční krizi? Byl jsem také překvapen, jak moc. Mluvil totiž o kolapsech systémů.

Každý systém, civilizace (i staroegyptská) či stát prožívají různé fáze svého vývoje, a je proto logické, že poslední fází je jeho kolaps. Důležitým poznatkem je, že kolaps není pozvolný proces. Je skokový a rychlý. Ale příznaky se objevují již dříve, avšak často jsou přehlíženy.

Připodobnil bych to k žábě v hrnci ve studené vodě, kterou postupně ohříváme. Žába zůstane v klidu. A postupně se uvaří. Nicméně pozor! Kolaps nerovná se Sodoma a Gomora. Ale jde o velkou změnu čili transformaci systému.

Jaké jsou obvyklé příznaky? Bárta jmenoval například pokles vzdělanosti, růst mandatorních výdajů státu a nepotismus. Pod nepotismem si můžeme představit politickou nerovnost. Při nerovném rozdělení politické moci se ti s mocí snaží změnit pravidla hry tak, aby z nich profitovali a zbytek společnosti ztrácel.

K politické nerovnosti se můžeme dostat i přes dramatický nárůst příjmové nerovnosti, kdy nejbohatší kontrolují tolik zdrojů, že mohou tyto zdroje použít na vytvoření politické nerovnosti. Bárta navíc upozorňuje, že ve fázi kolapsu je obvyklou reakcí vládnoucí elity opravovat chyby, namísto aby měla vizi, jak systém změnit. Oprava chyb systému, který již nefunguje, je totiž k ničemu.

Nepřipomíná vám to něco? Eurozónu? USA? Japonsko? Diskuse o dluhové krizi, nápravě finančního systému? Mně ano.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Najdete na Lidovky.cz