25. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Trhy, politici a nová realita II

Dolar a euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar a euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Minule jsem ukazoval, jak si finanční trhy odvykly, že politici formují strukturu fungování ekonomiky a finančních trhů. Tak tomu bylo vždy. Ale prosperita, kterou si svět zažil od 80. let, umožnila politikům méně zasahovat do fungování finančního světa. A my jsme zapomněli na tento víceméně normální vliv politiků a schopnost s ním pracovat.

To vysvětluje současnou neschopnost investorů poradit si s politiky a jejich rozhodnutími, kterým minulé generace čelily neustále. George Friedman ze Stratforu, který mě inspiroval k této sérii o politicích, říká, že máme za to, že Evropa je nyní vystavena rozmarům Merkelové. Něčemu, co není předvídatelné.

Místo toho bychom ale měli analyzovat věcné faktory, které Merkelovou omezují v jejím rozhodování. Pokud je pochopíme, tak rozhodování a důvody rozhodnutí Merkelové budou mnohem jasnější. To nám umožní odhadovat její chování, stejně jako odhadujeme chování trhů.

Finanční krizí jsme vstoupili znovu do éry, kdy politické faktory budou opět dominovat ekonomickým rozhodnutím. Naštěstí jak účastníci na finančních trzích, tak politici jsou ve svých rozhodnutích omezováni celou škálou faktorů. Identifikace těchto faktorů je naprosto klíčová pro pochopení jejich rozhodnutí.

Analytici, komentátoři, investoři a ekonomové by se měli přestat vymlouvat na to, že politikům nerozumějí. To je jen výmluva. Rozumět jim jde. A rozumět samozřejmě neznamená souhlasit. 

Příště se podíváme na Německo a Merkelovou. A zkusíme si popsat faktory, které omezují jejich chování a rozhodování. To nám umožní lépe pochopit, proč dělá Německo to, co dělá.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Najdete na Lidovky.cz