14. února 2012 9:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Vítězství akcií podle Buffetta

Světová ekonomika, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová ekonomika, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Zaujal mě článek Warrena Buffetta pro Fortune, kde popisuje své vidění světa investování. Ne pro svou originalitu a převratnost. Ale protože je dobré si občas připomenout základy investování. Často na ně zapomínáme.

Podle Warrena by rizikovost investic neměla být měřena volatilitou ceny, ale pravděpodobností, že na konci bude mít investice nižší kupní sílu než na začátku. Co tím myslí?

Investice rozděluje do tří skupin. V první skupině jsou například fondy peněžního trhu, dluhopisy, depozita. Tato aktiva nesou úrok a mají nízkou volatilitu (kolísání ceny - pozn. red.), někdy dokonce nulovou. Ale není jisté, že na konci bude kupní síla této investice nižší než začátku.

Kupní sílu totiž ničí inflace. Investor však potřebuje tato aktiva, protože potřebuje likviditní polštář. Navíc tyto investice mohou přinést zajímavé zhodnocení, pokud je jejich cena dost nízká.

Druhým typem jsou ty, které nic neprodukují a nenesou žádný úrok. Nakupující tudíž musí věřit, že v budoucnosti najde kupujícího, který bude ochoten zaplatit vyšší cenu. Do tohoto koše patří například zlato. Když si koupíte kilo zlata, tak za pět let máte pořád kilo zlata. Nic míň, ale také nic víc.

A třetím typem jsou investice, které něco produkují. Ať už jde o podniky (akcie), půdu (farmy), reality (nájem). Myšlenka je jednoduchá: lidé budou vždy spotřebovávat. Tedy poptávat výrobky podniků, farem, bydlení. Tudíž hodnota těchto investic nebude ovlivněna tím, zda budeme platit papírovými penězi, zlatem či cigaretami. Bude dána schopností těchto společností produkovat. A proto budou podle Warrena akcie vítězit nad zlatem a dluhopisy. Taky si to myslíte?

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.