4. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Ždímání čísel

Nečas: Deficit veřejných financí chceme snížit pod tři procenta HDP do roku 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nečas: Deficit veřejných financí chceme snížit pod tři procenta HDP do roku 2012 | foto: Shutterstock

Často slyšíme, jak je česká ekonomika závislá na vývozech. Hlavním argumentem je podíl vývozů na HDP. Ten vloni dosáhl 75 %. Jestliže tři čtvrtiny ekonomiky tvoří vývozy, měla by snaha politiků být napřímena k jejich podpoře. Klidně zdaňme třeba spotřebu, omezme investice do infrastruktury, případné negativní dopady nemohou být přece velké.

Nebo ano? Podívejme se na další části ekonomiky a jejich podíly na HDP. Spotřeba domácností tvoří 50 % HDP a investice dalších 25 %. Aha, dalších 75%není zanedbatelnou částí ekonomiky. A proto fiskální úspory, které vláda provádí a které se odrážejí v poklesu spotřeby domácností, ale i v investicích, stahují celou ekonomiku do záporných čísel.

Přidejme dalších 21 % HDP vládních výdajů a součtem zjistíme, že jednotlivé části ekonomiky tvoří 170 %. Zdá se vám nemožné, aby součet jednotlivých dílů celku byl větší než celek? Máte samozřejmě pravdu. Z této rovnice totiž vypadly dovozy, které musíme odečíst od HDP a které tvoří jeho 70 %.

Pro spotřebu dovážíme investiční celky, ale i komponenty pro naše vývozce. Z čísel můžeme vyčíst, že zatímco spotřeba bez vlivu dovozů ubrala z růstu HDP téměř 1,5 procentního bodu, tak pokud vezmeme v úvahu dovozy určené ke spotřebě, negativní dopad budou dva procentní body. Velmi podobná čísla vidíme v případě investic. Bez vývozů by ekonomika klesala o čtyři procenta. S nimi klesá „pouze“ o zhruba procento.
 
A jsme zase na začátku. Opět se zdá, že bez vývozů bychom byli v hluboké recesi, proto je třeba je podporovat. Ale i na vývozech je vidět efekt dluhové krize v eurozóně a zpomalení růstu ve světě. Jinými slovy: další příliš restriktivní škrty ve státním sektoru dále sníží spotřebu a investice již nebudou tolik kompenzovány vývozy. A ekonomika bude riskovat déletrvající recesi.

David Navrátil, hlavní ekonom ČS

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!