Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nečas a spol. zuří, Janota vyloučil PPF z obřího ekotendru

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr financí na základě doporučení kvalifikační komise rozhodl o vyloučení sdružení PPF ze soutěže na odstranění starých ekologických zátěží. Informoval o tom mluvčí resortu Ondřej Jakob. Janotův úřad již jednou konsorcium PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta ze soutěže vyřadilo. PPF ale uspěla u antimonopolního úřadu, který ji vrátil do hry. Lídři budoucí koalice jsou rozhodnutím ministerstva pobouřeni.

Ministr tak rozhodl poté, co si PPF v pondělí veřejně stěžovala na šikanu ze strany úředníků ministerstva a jím vybrané poradenské firmy. Investiční skupina vlastněná nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem požádala ministra, aby prověřil zákonnost výběrového řízení na provedení ekologické superzakázky. Janota začátkem týdne řekl Lidovým novinám, že spor PPF Advisory a ministerstva financí nechá k rozsouzení až svému nástupci.

Politici jsou pobouřeni
Lídři budoucí vládní koalice jsou rozhodnutím ministerstva pobouřeni. "Překvapilo nás to, žádali jsme vládu ať nečiní žádné zásadní kroky. Okamžitě se spojím s Janem Fischerem a budu žádat vysvětlení," uvedl premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po zasedání vyjednavačů K9. Místopředseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poté vyzval firmy zúčastněné v tendru, které se cítí být poškozeny, aby ihned využily opravných prostředků nebo se obrátily na antimonopolní úřad. 

Ekotendr

Stát v ekologické superzakázce ní vybírá firmu, kterou pověří sanací dřívějších ekologických škod. Hodnota zakázky, o jejíž konečné podobě ještě nebylo rozhodnuto, může dosáhnout až 115 miliard korun.

Ministerstvo obdrželo několik podnětů od uchazečů, kteří upozornili na pochybnosti ohledně kvalifikace sdružení PPF, jimiž se v minulém řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezabýval. "Ministerstvo bylo podle zákona povinno tyto pochybnosti prověřit," uvedl Jakob.

Aby předešlo nařčením o nerovném přístupu k uchazečům, prověřilo ve stejných aspektech i ostatní uchazeče, kteří se kvalifikovali do druhého kola soutěže. Ti mají kvalifikační předpoklady v pořádku, dodal mluvčí.

Rozhodne opět antimonoponí úřad
Sdružení PPF bude mít nyní patnáctidenní lhůtu pro podání námitek. Poté se případně může znovu obrátit na antimonopolní úřad, který přezkoumá nové důvody vyloučení. Janotovi úředníci jsou podle Jakoba připraveni jeho rozhodnutí respektovat.

Čtěte více:


PPF Advisory viní úředníky ministerstva a také poradenskou společnost AT Kearney z nezákonného nadržování konkurenčním uchazečům.

Obviňují je mimo jiné i z toho, že konkurentům předávají údaje o sdružení vedeném PPF Advisory a že ho diskriminují. "Z neznámých důvodů vynakládají maximální úsilí, aby nalezli jakoukoliv záminku, alespoň na první pohled kredibilní důvod, na základě nichž by mohli sdružení ze zadávacího řízení vyloučit," uvedla se v dopisu ministrovi financí, který za PPF Advisory podepsala členka představenstva Kateřina Čiháková. Logo skupiny PPF
Ministr financí Eduard Janota podobná obvinění důrazně odmítl. "Je to naprostá hloupost," řekl ještě v pondělí ministr Lidovým novinám.

Ministerstvo: Od konkurentů jsme dostali nové udání
PPF Advisory, která se o více než stomiliardovou ekozakázku ucházela ve sdružení s firmami AVE CZ odpadové hospodářství, Dekonta a Ecosoil, nemohla skousnout to, že jim ministerstvo nechtělo zpřístupnit tzv. dataroom, čili podrobné finanční informace o chystaném tendru.

Ty jsou nezbytné pro zpracování nabídky pro stát. Namísto toho ministerstvo ve spolupráci s poradenskou firmou AT Kearney prověřovalo, zdali je sdružení vedené PPF Advisory vůbec oprávněné se tendru zúčastnit.

PPF Advisory v dopise upozornila, že zatímco o oprávněnosti tří konkurenčních uchazečů (Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Environmental Services) rozhodlo ministerstvo během dvou měsíců v prvním čtvrtletí loňského roku, o oprávněnosti sdružení rozhoduje již 14 měsíců.

A to přesto, že antimonopolní úřad ÚOHS loni v říjnu zrušil původní rozhodnutí ministerstva vyloučit sdružení vedené PPF Advisory právě kvůli údajnému nesplnění kvalifikačních předpokladů.

"Dostali jsme ale poté podání od ostatních účastníků tendru, kteří upozornili, že některé dokumenty týkající se referenčních zakázek sdružení nejsou v pořádku. To, bohužel, ÚOHS nezkoumal," vysvětlil LN v pondělí náměstek ministra financí Tomáš Uvíra.

Příjdou arbitráže?
PPF
Advisory ale tvrdí, že ministerstvo nemá na opakované přezkoumávání kvalifikace právo. "Zadavatel není podle zákona o veřejných zakázkách oprávněn opakovaně zasílat stále další výzvy s novými důvody, proč se domnívá, že navrhovatel kvalifikaci nesplňuje. Takový postup by ad absurdum mohl vést až k tomu, že by sdružení mohlo být vylučováno do nekonečna přesto, že by ÚOHS splnění kvalifikace potvrzoval," tvrdí v dopise PPF Advisory.

Minulý týden se lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných domluvili, že požádají ministra financí Eduarda Janotu, aby jim dal písemné potvrzení, že pokud soutěž skončí bez vítěze, nebude to znamenat podnět k arbitráži. O tendru bude nový kabinet rozhodovat v první polovině prosince.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.