1. června 2011 12:45, aktualizováno  15:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečas: Bezjaderné Německo zdraží proud v Česku o třetinu

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto:  František Vlček, Lidové noviny

DRÁŽĎANY Podle předběžných odhadů české vlády zvýší odstavení jaderných elektráren v Německu cenu elektřiny v ČR o 30 procent. Při návštěvě Drážďan to dnes prohlásil premiér Petr Nečas.

"Naše předběžné propočty ukazují, že německé rozhodnutí odstoupit od jaderného programu povede v České republice k nárůstu cen elektrické energie o 30 procent se všemi dopady především na konkurenceschopnost v sektoru průmyslu," uvedl Nečas na tiskové konferenci po setkání se saským zemským premiérem Stanislawem Tillichem. Zdůraznil přitom, že se jedná jen o předběžné propočty.

Později před českými novináři své prohlášení zmírňoval. "Řekl jsem, že to by se dalo po odstavení všech německých (jaderných) elektráren a samozřejmě bez toho, aby Česká republika nějak aktivně reagovala. Například tím, že zvýšíme svoje energetické kapacity, například dobudováním Temelína."

"To znamená, že to je pouze předběžný odhad, který by platil po roce 2022 v případě odstavení všech německých elektráren a toho, že Česká republika nebude reagovat."

Podle něj nelze jednoznačně tvrdit, že se cena elektřiny o zmíněných 30 procent skutečně zvýší. "To je expertní odhad po roce 2022 a bez naší reakce," dodal český premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Že bude mít odpojení německých atomových elektráren dopady i na český trh ukázalo podle Nečase už nynější dočasné odpojení sedmi nejstarších německých reaktorů. V jeho důsledku podle něj stoupla cena elektřiny v Česku o téměř deset procent.

Německo vyřadilo z provozu sedm reaktorů postavených před rokem 1980 v březnu na tři měsíce v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou poškodilo zemětřesení a následná přílivová vlna cunami a unikala z ní radioaktivita.

V neděli pak německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

Respektujte nás, žádal Nečas
Nečas prohlásil, že toto rozhodnutí respektuje, zároveň ale žádá, aby Německo respektovalo rozhodnutí Česka dál využívat energii z jádra. Právě energetika byla jedním z témat dnešní schůzky českého premiéra s jeho saským protějškem.

Dohodli se například na uspořádání energetické konference, která se bude konat 7. října v Drážďanech. Kromě energetiky hovořili o splavnosti Labe, úplném otevření pracovního trhu v Německu a sousedských vztazích.

Lidovky.cz, ČTK