Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Splnili jsme cíle, pochvaloval si Nečas na závěr ruské mise

Vlevo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, druhý zprava ministr průmyslu Martin Kuba a vpravo premiér Petr Nečas při návštěvě v jaderné elektrárně Temelín.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlevo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, druhý zprava ministr průmyslu Martin Kuba a vpravo premiér Petr Nečas při návštěvě v jaderné elektrárně Temelín. | foto: ČTK

PRAHA Čtyřdenní cesta českého premiéra Petra Nečase po Rusku podle jeho slov splnila svůj cíl a otevřela českým firmám a investorům dveře na ruský trh. Nečas to ve středu na závěr své návštěvy řekl v Jekatěrinburgu českým novinářům. Premiéra, který navštívil také Moskvu, Soči a Petrohrad, doprovázel ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a zhruba 80 českých podnikatelů.

"Považuji jednoznačně za splněné cíle, s kterými jsme přijeli - tedy rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskou federací v podobě otevření dveří českým firmám a investorům na ruský trh, a to i na trh mimo hlavní město Moskvu," řekl Nečas. Podle něj i jednání v metropoli, kde se sešel se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem, ukázalo, že ruská strana má zájem o vzájemně výhodnou ekonomickou spolupráci. Medveděv s českým premiérem mluvil mimo jiné o zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, o kterou vedle japonsko-americké společnosti usiluje česko-ruské konsorcium.

České podniky pak v Petrohradu a Jekatěrinburgu uzavřely dohody za miliardy korun, které se týkají především dodávek v oblasti energetiky a strojírenství.

Nečas se setkal s Putinem i zástupci nevládních organizací

Nečas, který se v pondělí v Soči sešel i s prezidentem Vladimirem Putinem, dnes jednal se zástupci Sverdlovské oblasti. U památníku na místním hřbitově uctil památku československých legionářů, kteří v Rusku padli za první světové války. Prohlédl si také známý Chrám na krvi, který byl vybudován na místě vyvraždění carské rodiny.

Kromě oficiálních návštěv se český premiér na začátku cesty v Moskvě setkal také se zástupci nevládních organizací. Podle ředitelky organizace Občanská výpomoc Světlany Gannuškinové, která byla v roce 2010 nominována na Nobelovu cenu za míru, tím Nečas projevil solidaritu s ruskou občanskou společností. "Několikrát bylo panem premiérem řečeno, že česká vláda chápe, co se děje v Ruské federaci, a chce nám vyjádřit podporu a pomoci," uvedla Gannuškinová podle tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnil mluvčí české vlády. Hovoří se v ní i o premiérově příslibu rozvíjet vztahy ČR s ruskou občanskou společností, o slovech chvály pro sdružení Golos, které monitoruje ruské volby, a o současných potížích nevládních organizací v Rusku.

Dohody mezi českými a ruskými podnikateli

Přehled dohod uzavřených ve středu v Jekatěrinburgu mezi českými a ruskými podnikateli v rámci návštěvy českého premiéra Petra Nečase v Rusku:

 - Protokol o založení společného podniku mezi firmami Šmeral Brno, Roboterm Chotěboř a ruskou společností ZAO Reltec - týká se oblasti strojírenství.První projekt by měl mít hodnotu 3,5 milionu eur (91 milionů korun).

- Smlouva mezi Šmeral Brno, Alkan Strojmetal Aluminium a Energetičeskije projekty o spolupráci v oblasti obráběcích technologií.

- Smlouva o spolupráci mezi Vítkovice Machinery a OOO EDT Tatarstan-Ural o využití stlačeného plynu jako paliva ve Sverdlovské oblasti. Hodnota kontraktu je asi 20 milionů eur (518 milionů korun).

- Memorandum mezi CEE Investment holding a developerskou společností Green Park o vybudování energetické infrastruktury (dodávku bude za českou stranu zajišťovat člen skupiny CEE Investment holding firma SKEX). Celková hodnota dodávek je 125 milionů eur (3,2 miliardy korun).

- Smlouva o spolupráci mezi společností Alta a OOO ETKP - týká se nového závodu na žárové zinkování. Hodnota kontraktu je zhruba 12 milionů eur (311 milionů korun).

Podle Rádia Svoboda dal Nečas přednost trhu před pravdou

Ruská média ovšem v posledních dnech zaujala Nečasova slova, že vězněné členky hudební skupiny Pussy Riot nepovažuje za žádné bojovnice za svobodu a lidská práva. Komentátor Rádia Svoboda také kritizoval Nečase za vyhýbavé odpovědi na dotazy ohledně případných sankcí proti ruským představitelům porušujícím lidská práva a za jeho údajné obavy, aby "nadbytečná" pozornost lidským právům nepoškodila ekonomické zájmy; cynicky tak dal přednost trhu před pravdou, poznamenala rozhlasová stanice na adresu českého premiéra. 

Logistické komplikace

Nečasovu cestu po Rusku provázely logistické komplikace. Už při nedělním letu do Moskvy prasklo českému vládnímu letounu čelní sklo. Stroj nebyl do konce návštěvy opraven a premiér proto při přesunech po Rusku použil druhého letadla, které bylo původně určené pro podnikatele. V úterý se pak v Petrohradu srazila dvě auta, ve kterých cestoval premiérův doprovod. Jeden člověk se lehce zranil.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...