9. června 2011 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečas hodlá řešit Fejkův čtvrtmilionový plat, zaúkoloval ministra

Petr Fejk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fejk | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) bude řešit plat ombudsmana Českých drah (ČD) Petra Fejka, jenž podle médií pobírá zhruba čtvrt milionu korun měsíčně a má nárok na odstupné ve výši dvouleté mzdy.

Nečas to dnes řekl při interpelacích ve sněmovně. Na Fejkovu měsíční odměnu poukazuje opoziční ČSSD, která ji pokládá za příliš vysokou. "Je to opravdu věc, kterou se bude muset pan ministr dopravy (Radek Šmerda) na můj pokyn zabývat," uvedl Nečas.

Údajný Fejkův plat je podle premiéra těžko obhajitelný a zdůvodnitelný "křiklavý případ", jeho výše neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě. Se Šmerdou už prý Nečas mluvil. "Ministr dopravy vnímá problém stejně jako já," dodal.

ČTĚTE VÍCE:

Šmerda ale v dalších interpelacích řekl, že plat ombudsmana je v plné pravomoci ČD, ač prý může svým doporučením leccos ovlivnit. Ministr dopravy chce po dozorčí radě informace o úrovní platů všech funkcionářů státní firmy. Zdůraznil také, že funkce ombudsmana ČD není trafika a výhledově se počítá s tím, že Fejk bude řídit několik desítek zaměstnanců.

"Pokud mají České dráhy uspět na trhu, který se postupně liberalizuje, funkce má své místo. Zda je plat přiměřený k práci, nechť hodnotí management, já se na to můžu jen zeptat," dodal Šmerda.

Na sněmovní půdu vnesl téma Fejkova platu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Poukazoval na to, že jediným akcionářem Českých drah je stát a vláda na firmu má vliv prostřednictvím řídícího výboru. Sobotka podotkl, že Fejk má dvojnásobek platu veřejného ochránce práv, pětinásobek mzdy, když řídil pražskou zoologickou zahradu a víc než guvernér České národní banky.

"V situaci, kdy vláda snižuje platy ve veřejném sektoru, tak má dostatek peněz, aby zajistila dobré teplé protekční místo," řekl Sobotka. Kdyby nebyly České dráhy dotovány státem a kraji, byla by to podle něho jejich věc. Nečase vyzval, aby zasáhl, aby nebyly peníze "vyhazovány zbytečně".

Lidovky.cz, ČTK