27. června 2012 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Summit EU nepřinese jasný závěr, čeká Nečas

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Premiér ČR Petr Nečas (ODS) předpokládá, že blížící se summit EU, který by se měl zabývat mimo jiné hlubší evropskou integrací a podobou bankovní unie, nedojde ke konkrétním závěrům.

Premiér spíše očekává diskusi na toto téma. Nečas zároveň zdůraznil, že s bankovní unií nesouhlasí, podle něj by poškodila českou ekonomiku.

Vláda v úterý odsouhlasila mandát Nečase pro chystaný summit Evropské unie.

ČTĚTE TAKÉ:

'Očekává se spíš diskuse než závěry,' říká Nečas

"Mandát mi ukládá, abych nepřistupoval na ty návrhy, které zatím jsou v nějakém mediálním oběhu. (...) Ale také otevřeně říkám, že se očekává spíš diskuse na toto téma než "dojití" k nějakým závěrům," konstatoval Nečas.

Podle materiálů, které česká strana dostala, by jednání summitu mohlo bankovní unii posouvat více k integraci. Podle Nečase by to ale mělo "krajně poškozující vliv" na českou ekonomiku.

Na summitu se bude řešit, jak z krize

Lídři Evropské unie se na summitu ve čtvrtek a v pátek budou, jako už několikrát dříve, pokoušet najít řešení, jak vyvést EU a eurozónu z vážných hospodářských problémů a jak potížím v budoucnosti předcházet. Budou se tak snažit najít nástroje k posílení tvorby pracovních míst a ekonomického růstu i diskutovat o citlivém tématu dalšího prohlubování ekonomické, politické a fiskální unie v rámci EU.

"Jakékoliv oslabení národního regulátora bychom viděli jako velmi komplikovanou věc. Navíc některé ty kroky, které tam jsou navrhovány, mohou vést k narušení jednotného trhu v oblasti finančních služeb, což by byl velký krok zpět, a mimochodem krok, který brzdí ekonomický růst. (...) Prostě je tam celá řada problematických míst a vláda se shodla na tom, že nemáme na tyto věci kývat," uvedl Nečas.

Největší nebezpečí je podle Kalouska vznik bankovní unie bez účasti států

Nutnost vyváženého postavení regulátorů v zemích, kde sídlí dceřiné společnosti velkých bank, s regulátory ve státech jejich mateřských firem zdůraznil už v úterý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Největší nebezpečí je podle Kalouska ve skutečnosti, že materiál předpokládá možnost vzniku bankovní unie bez účasti všech členských zemí EU. "Tady podle mého názoru vzniká obrovské riziko, že to bude konec jednotného vnitřního evropského finančního trhu," uvedl v úterý ministr financí.

EU by mohla přepisovat národní rozpočty

Evropská unie by mohla získat dalekosáhlé pravomoci přepisovat národní rozpočty zemí eurozóny porušujících dluhová a rozpočtová pravidla, plyne z posledních návrhů, o nichž budou ve čtvrtek a v pátek jednat lídři EU.

Brusel by na základě těchto návrhů získal další pravomoci, aby mohl fungovat jako určité ministerstvo financí všech 17 členů eurozóny.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...