Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečas v Bruselu: Připojit se k bankovnímu dozoru? Nemáme důvod

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: ČTK

BRUSEL Česko se zatím nepřipojí k jednotnému bankovnímu dohledu, na kterém se v noci země EU po zdlouhavých jednáních dohodly. V Bruselu to prohlásil premiér Petr Nečas. Praha pro takový krok nemá podle něj důvod. Vetovat jeho spuštění ale Česko nebude.

"V tutu chvíli nemáme důvod vstupovat do jednotného dohledového mechanismu," řekl Nečas. Supervize je prvním základním stavebním kamenem rodící se bankovní unie.

O dalších částech, mezi něž patří například společný fond pro řešení problémů bank, ale zatím rozhodnuto není a teprve se to bude dojednávat. "Nikdo ani neví, jak bude vypadat," řekl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobnou vyčkávací pozici podle něj zvolila i řada dalších zemí. Konkrétně jmenoval například Polsko, Švédsko či Maďarsko. "V tom nejsme osamoceni," zdůraznil.

Dohled, který bude mít na starosti Evropská centrální banka, se primárně týká eurozóny. Ostatní státy se ale budou moci na dobrovolné bázi zapojit.´

Problém s pravomocemi národních bank

Česko, v němž naprostá většina bank je v rukou finančních ústavů sídlících v eurozóně, usilovalo při dojednávání o určité záruky pro Českou národní banku a o vyjasnění situace kolem dceřiných společností zahraničních bank a jejich poboček. Praha tak kvůli tomu s partnery dojednala text, který bude součástí dané normy.

ČTĚTE TAKÉ:

Text říká, že by nová legislativa neměla vést k podnětům, aby banky své dcery v zemích, které se společného dohledu účastnit nebudou, měnily na pobočky. Respektována by měla v tomto směru být odpovědnost národních dohledových orgánů, tedy v českém případě České národní banky.

Důležité je otázka dcer a poboček kvůli tomu, že zatímco u dcer je dohledová pravomoc jasně v rukou ČNB, u poboček nikoli, třeba co se převodů různých aktiv týká. U pobočky se také na střadatele nevztahuje český fond pojištění vkladů, nýbrž ten ze země mateřské společnosti.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...