19. října 2010 13:12, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečas: Vítěz tendru na dostavbu Temelína bude znám v roce 2013

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas dnes po jednání Bezpečnostní rady státu potvrdil, že vítěz tendru na dostavbu Temelína by měl být vybrán v roce 2013. Provozovatel Temelína ČEZ původně plánoval uzavřít smlouvu s vítězem tendru na začátku roku 2012.

Nečas na tiskové konferenci zároveň sdělil, že o harmonogramu výběrového řízení může rozhodovat jen stát, který má v dozorčí radě ČEZ rozhodující slovo.

"Tendr na dostavbu Temelína s sebou nese bezpečnostní, ekonomická a zahraničně-politická rizika," uvedl Nečas. "O tak zásadní věci nemohou rozhodovat orgány ve vedení jakékoli společnosti," dodal. Rozhodující slovo proto bude mít stát, který je vlastníkem zhruba 70 procent akcií společnosti ČEZ.

Čtěte k tématu

Podle Nečase je možné, že tendr nikdo nevyhraje
Podle Nečase dostanou uchazeči o zakázku na dostavbu Temelína zadávací dokumentaci k výběrovému řízení v příštím roce. V roce 2012 by měli podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Proces ale podle Nečase může také skončit tím, že nebude vybrán ani jeden z uchazečů.

ČEZ plánoval, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020.

Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška ale řekl, že datum dokončení Temelína a cena zakázky budou uvedeny v nabídkách, které uchazeči předloží v roce 2012. "Do té doby všechny spekulace o datu a ceně nemají smysl," uvedl.

Kdo se uchází o dostavbu Temelína

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!