Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nedávná recese v USA byla nejdelší od války. Trvala 18 měsíců

Ekonomové očekávají prohlubování recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomové očekávají prohlubování recese | foto: Shutterstock

WASHINGTON Dosud poslední recese americké ekonomiky skončila v červnu 2009 a trvala celkem 18 měsíců. Stala se tak nejdelším obdobím recese od druhé světové války čili od Velké hospodářské krize 30. let.

Oznámil to Národní úřad ekonomického výzkumu (NBER), sbor akademických ekonomů, který oficiálně vyhlašuje začátek a konec recesí v USA.

Dosud nejdelšími poválečnými obdobími poklesu americké ekonomiky byly recese let 1973 až 1975 a 1981 až 1982, které trvaly 16 měsíců. Nejdelším obdobím propadu vůbec byla Velká hospodářská krize, která podle oficiálních údajů celkově trvala od roku 1929 až do roku 1942.

Konec recese však nemění krušnou realitu
Prezident Barack Obama upozornil, že oficiální vyhlášení konce recese nemění nijak realitu, která je pro mnohé Američany stále krušná. "Ekonomové mohou říkat, že recese loni oficiálně skončila, avšak pro miliony lidí, kteří jsou stále bez práce, je recese nadále velmi reálná," řekl Obama na setkání pořádaném televizí CNBC.

Polovina loňského roku jako konec recese se shoduje i s údaji o vývoji hrubého domácího produktu, které ukazují pokles do loňského druhého čtvrtletí a od třetího čtvrtletí již mluví o obnovení růstu. NBER však kromě HDP přihlíží i k údajům o zaměstnanosti nebo osobních příjmech.

Panel sdělil, že s rozhodnutím o konci recese čekal tak dlouho, protože chtěl prostudovat revidované údaje o ekonomickém vývoji ze 27. srpna. NBER je známý tím, že si se svými rozhodnutími dává načas; například začátek nedávné recese v prosinci 2007 oznámil až o rok později.

Obavy z 'dvojité recese'
NBER uvedl, že každý další ekonomický pokles už bude představovat novou recesi. Nebude to tedy pokračování poslední takzvané "velké recese", která začala koncem roku 2007. Panel také upozornil, že jeho pondělní prohlášení ještě neznamená, že ekonomika se vrátila k normálnímu výkonu. Dodal, že ekonomická aktivita zůstává někdy podprůměrná ještě dlouho po návratu k růstu.

Americká ekonomika začala růst v polovině loňského roku, od počátku letoška se však její výkonnost zpomaluje. To u pozorovatelů vyvolává obavy z propadu do "dvojité recese", jako se to stalo počátkem 80. let. Také míra nezaměstnanosti zůstává na nezvykle vysokých 9,6 procenta. Slabá ekonomika je jedním z důvodů, proč se v listopadových volbách do Kongresu čeká těžká porážka vládnoucích demokratů.

"Velká recese" minulých let byla zřejmě i nejhlubší od konce války. Hrubý domácí produkt se za ní podle dosavadních neoficiálních odhadů propadl o zhruba čtyři procenta, zatímco v recesích 70. a 80. let ztratil od vrcholu k minimu kolem tří procent. Za Velké hospodářské krize HDP klesl o zhruba 27 procent a těsně poválečná osmiměsíční krize v roce 1945 vedla ke ztrátě 12,7 procenta HDP.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...