Čtvrtek 16. července 2020svátek má Luboš 19 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nedávná recese v USA byla nejdelší od války. Trvala 18 měsíců

Ekonomové očekávají prohlubování recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomové očekávají prohlubování recese | foto: Shutterstock

WASHINGTON Dosud poslední recese americké ekonomiky skončila v červnu 2009 a trvala celkem 18 měsíců. Stala se tak nejdelším obdobím recese od druhé světové války čili od Velké hospodářské krize 30. let.

Oznámil to Národní úřad ekonomického výzkumu (NBER), sbor akademických ekonomů, který oficiálně vyhlašuje začátek a konec recesí v USA.

Dosud nejdelšími poválečnými obdobími poklesu americké ekonomiky byly recese let 1973 až 1975 a 1981 až 1982, které trvaly 16 měsíců. Nejdelším obdobím propadu vůbec byla Velká hospodářská krize, která podle oficiálních údajů celkově trvala od roku 1929 až do roku 1942.

Konec recese však nemění krušnou realitu
Prezident Barack Obama upozornil, že oficiální vyhlášení konce recese nemění nijak realitu, která je pro mnohé Američany stále krušná. "Ekonomové mohou říkat, že recese loni oficiálně skončila, avšak pro miliony lidí, kteří jsou stále bez práce, je recese nadále velmi reálná," řekl Obama na setkání pořádaném televizí CNBC.

Polovina loňského roku jako konec recese se shoduje i s údaji o vývoji hrubého domácího produktu, které ukazují pokles do loňského druhého čtvrtletí a od třetího čtvrtletí již mluví o obnovení růstu. NBER však kromě HDP přihlíží i k údajům o zaměstnanosti nebo osobních příjmech.

Panel sdělil, že s rozhodnutím o konci recese čekal tak dlouho, protože chtěl prostudovat revidované údaje o ekonomickém vývoji ze 27. srpna. NBER je známý tím, že si se svými rozhodnutími dává načas; například začátek nedávné recese v prosinci 2007 oznámil až o rok později.

Obavy z 'dvojité recese'
NBER uvedl, že každý další ekonomický pokles už bude představovat novou recesi. Nebude to tedy pokračování poslední takzvané "velké recese", která začala koncem roku 2007. Panel také upozornil, že jeho pondělní prohlášení ještě neznamená, že ekonomika se vrátila k normálnímu výkonu. Dodal, že ekonomická aktivita zůstává někdy podprůměrná ještě dlouho po návratu k růstu.

Americká ekonomika začala růst v polovině loňského roku, od počátku letoška se však její výkonnost zpomaluje. To u pozorovatelů vyvolává obavy z propadu do "dvojité recese", jako se to stalo počátkem 80. let. Také míra nezaměstnanosti zůstává na nezvykle vysokých 9,6 procenta. Slabá ekonomika je jedním z důvodů, proč se v listopadových volbách do Kongresu čeká těžká porážka vládnoucích demokratů.

"Velká recese" minulých let byla zřejmě i nejhlubší od konce války. Hrubý domácí produkt se za ní podle dosavadních neoficiálních odhadů propadl o zhruba čtyři procenta, zatímco v recesích 70. a 80. let ztratil od vrcholu k minimu kolem tří procent. Za Velké hospodářské krize HDP klesl o zhruba 27 procent a těsně poválečná osmiměsíční krize v roce 1945 vedla ke ztrátě 12,7 procenta HDP.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!