17. prosince 2011 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nedělejme z eura fetiš, Evropa by bez něj přežila, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg v Lidových novinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg v Lidových novinách. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

KOLÍN NAD RÝNEM Z eura by se neměl dělat fetiš, na kterém všechno závisí. V rozhovoru na webu německého deníku Rheinische Post to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pád jednotné evropské měny by podle něho sice znamenal těžkou krizi, Evropa by ale ani v tomto případě neztroskotala.

"Evropa, to je politický projekt," připomněl Schwarzenberg. "To, že tento projekt byl ekonomicky obrovsky úspěšný a jedním z nástrojů tohoto úspěchu je euro, je dobré, ale euro nebylo nejvyšším politickým cílem, a proto bychom z něj nyní neměli dělat fetiš, na kterém údajně všechno visí", myslí si šéf české diplomacie.

Hlavně Německo by mělo euro zachránit

Podle Schwarzenberga by hlavní roli při záchraně eura mělo hrát Německo. "V zásadě sdílím názor mého polského kolegy Radka Sikorského," připomněl prohlášení šéfa polské diplomacie, který před časem vyzval Německo k tomu, aby ukázalo své vůdčí schopnosti a zabránilo rozpadu eurozóny.

Žijeme v "blahobytném zpustnutí"

Kořeny současné krize, která sužuje hlavně eurozónu, ale ohrožuje celou Evropskou unii, Schwarzenberg vidí v nedostatku morálky, v jistém "blahobytném zpustnutí". "Politici po desetiletí nechávali státy úmyslně žít nad poměry a rozdávali s vidinou příštích voleb," říká český ministr zahraničí. Suchou nit nenechal ani na finanční branži. V ní podle něho "letěla přes palubu všechna tabu, hrálo se o prachy, které těm gamblerům vůbec ani nepatřily".

Lidovky.cz, ČTK