Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nedopustíme další „o nás bez nás“, říká Kalousek o evropském dohledu

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | foto: ČTK

BRUSEL Česko podmiňuje svůj souhlas se vznikem jednotného bankovního dohledu v EU tím, že unie schválí specifickou deklaraci dávající větší práva národním bankám. Řada zemí je ale proti této myšlence, kterou za Prahu na jednáním ministrů financí v Bruselu vznesl ministr financí Miroslav Kalousek.

"Chceme deklaraci v podobě politického závazku, že při nejbližší příležitosti bude zakotvena skutečnost, že národní autorita, v našem případě Česká národní banka, bude mít rozhodující slovo, pokud by některá z dceřiných společností měla být změněna na pobočku. Protože pobočky už nepodléhají regulaci domácího regulátora," řekl Kalousek.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr připomněl, že více než 90 procent českého bankovního sektoru je v rukou dceřiných společností bank sídlících v eurozóně. Česko má prý podporu například Maďarska či Bulharska. Z některých jiných zemí ale na český požadavek zazněly kritické hlasy, například z Rakouska.

"Je to poměrně kontroverzní požadavek," připustil Kalousek. Vláda ho ale i tak považuje za klíčový pro případný souhlas se vznikem jednotného dohledu, dodal.

Kalousek: Pokud nám nevyhovíte, budeme vetovat

Supervize by se měla týkat zemí eurozóny, avšak přistoupit by k němu mohly dobrovolně i další země. Dohled by měla mít na starosti Evropská centrální banka, která je současně tvůrcem měnové politiky zemí eura.

Bankovní dohled

Supervize je jen jedním z částí vznikající bankovní unie. V tomto bodě nicméně členské státy disponují právem veta, zatímco u ostatních částí se hlasuje kvalifikovanou většinou.

Výtky k návrhům, které jsou na jednacím stole, zaznívají i z řady dalších zemí. Týkají se hlavně nastavení práv a povinností pro jednotlivé země, nebo toho, zda by se supervize měla týkat všech bank eurozóny, nebo jen některých.

"Mojí pozicí dnes, a nemohl jsem mít jinou, bylo prezentovat tento požadavek jako požadavek, který podmiňuje naše ano," řekl Kalousek v reakci na dotaz, zda je Česko připraveno použít případně na summitu veto. Tím už pohrozil v minulých týdnech opakovaně premiér Petr Nečas.

"Těžko můžeme ustoupit od toho požadavku, že by nemělo být rozhodováno o nás bez nás," řekl Kalousek.

Není podle něj důležité to, jakou by politická deklarace EU měla mít formu, klíčový je obsah, tedy to, aby Česko mělo jistotu, že ČNB bude mít rozhodující slovo pro případnou transformaci systémově důležité dceřiné společnosti na pobočku.

Teď ČNB může zabránit výměně aktivit mezi mateřskou a dceřinou společností, pokud to je za jiných než tržních podmínek.

V případě jednotného dohledu by to ale bylo komplikovanější, upozornil ministr.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zákon o příspěvku podepsal prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Zákon o příspěvku podepsal prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Zákon o příspěvku podepsal prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.