9. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nedovolte zrušit venkovské pošty, vyzývá 60 tisíc lidí vládu

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Petici za záchranu venkovských pošt podepsalo téměř 60 tisíc lidí. Podpisovou akci organizuje Sdružení místních samospráv, které chce přesvědčit vládu, aby zachovala stávající tuzemskou poštovní síť.

Impulzem pro zorganizování petice byl návrh nařízení od Českého telekomunikačního úřadu, podle něhož by pošta měla provozovat minimálně 2100 poboček. V současnosti jich má 3189 včetně 112 franšíz provozovaných jinými subjekty. Vláda zatím návrh neprojednala.

"V případě, že by ho vláda schválila, znamenal by ohrožení existence více než tisíce poboček," uvedl tajemník sdružení Tomáš Chmela. Premiér v demisi Jiří Rusnok zástupcům sdružení oznámil, že jeho vláda se návrhem až do konce svého funkčního období nechystá zabývat.

ČTĚTE TAKÉ:

Od stanovení minimálního počtu provozovaných poboček se má odvíjet částka, kterou by mohl stát platit za zachování ztrátových pošt. "Parametry pro poštovní síť, lépe řečeno pro stanovení minimálního počtu poštovních poboček, stanovil ČTÚ ve skutečnosti před rokem. Síť však doznala pouze minimálních změn. Přesto je rozhodnutí vlády pro poštu velmi důležité," uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Limit, pod který se nesmí

Stanovení minimálního počtu poštovních poboček se do poštovního zákona dostalo na základě poslanecké iniciativy, i přes to, že počet poboček již určují prováděcí vyhlášky k zákonu.

ČTÚ již dříve upozornil, že jde o minimální počet, pod který pošta nemůže jít, a neznamená to, že by pošta měla pobočky hromadně rušit. Podobně se vyjádřilo i vedení pošty. Případné změny v síti musí pošta projednat se zástupci Svazu měst a obcí.

Lidovky.cz, ČTK