20. února 2011 18:30, aktualizováno 21. 2 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Neexistuje lepší řešení, říká Vítek a nabízí za Sazku miliardu

Podnikatel Radovan Vítek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Radovan Vítek. | foto: Stanislav PeškaČTK

PRAHA Radovan Vítek chce v pondělí akcionářům Sazky nabídnout za 100 procent akcií jednu miliardu korun. Přispívat jim chce v budoucnu i na jejich sportovní činnost. Nabídka je platná pouze v případě, že s ní budou souhlasit všichni akcionáři. Částka za balík jednotlivým sportovním svazům se bude odvíjet od jejich vlastnického podílu v Sazce.

Částka za balík jednotlivým sportovním svazům se bude odvíjet od jejich vlastnického podílu v Sazce.Je to prý poslední návrh, který jim předkládá. Oznámila to mluvčí Vítkovy společnosti CPI Group Michaela Winklerová.

Čtěte také

Nabídku chce Vítek předložit prostřednictvím svého vyjednavače se sportovními svazy Josefa Lébra.

Předběžný správce Sazky je Josef Cupek

Městský soud v Praze určil předběžným správcem pro insolvenční řízení s loterijní společností Sazka Josefa Cupku. Žádost na jeho ustanovení zaslala soudu investiční skupina KKCG SF, která patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.

Návrh na nařízení předběžného opatření, kterým by soud dlužníku uložil, aby v návrhu uvedené úkony činil jen s předchozím souhlasem předběžného správce a požadující také jmenování prozatímního věřitelského výboru ale soud zamítl

"Hodnota Sazky se odvíjí od její činnosti. Společnost však nezadržitelně spěje do insolvence. Dávám přednost reorganizaci společnosti, která může probíhat jak pod taktovkou věřitelů, tak s podporou dlužníka," uvedl v tiskové zprávě Vítek.

V obou případech prý na akcionáře mnoho nezbude. Nabízená částka představuje podle něj patrně jediné peníze, které v souvislosti se Sazkou ještě uvidí.

Je to prý z jeho strany poslední návrh, který akcionářů předloží. "Vzhledem k výši mé pohledávky a míře angažovanosti jsem přesvědčen, že v tuto chvíli neexistuje nikdo jiný, kdo by dokázal situaci lépe řešit. Nabídka odkupu akcií je v tomto okamžiku logickým krokem," dodal Vítek.

Sazka nabídku zváží

Kromě jednorázové částky za vlastnické podíly nabízí Vítek akcionářům v budoucnu také peníze na jejich sportovní činnost. "Součástí návrhu je také garance prostředků určených na sportovních aktivity, která se bude opírat o připravovaný herní zákon a z něj vyplývající povinnost odvádět určité procento ze zisku na veřejně prospěšné účely," uvedl Lébr.

Vlastníci Sazky

Hlavním akcionářem Sazky je Český svaz tělesné výchovy, který vlastní takřka 68 procent akcií. Druhý největší akcionář v Sazce je Sokol, který drží 13,54 procenta akcií.

Český olympijský výbor disponuje dvouprocentním podílem. Mezi další minoritní akcionáře Sazky patří například Sdružení sportovních svazů ČR (3,56 procenta) či Orel (0,88 procenta).

"Sejdeme se hned v pondělí s dalšími menšinovými akcionáři Sazky," řekl k Vítkově návrhu starosta České obce sokolské Oldřich Lomecký. Na jednání nabídku projednají. Jeho osobní názor je, že se nabídka nedá brát příliš vážně.

"V případě, že se ukáže, že nabídka Penty není realizovatelná, což předpokládám, že není, tak je potřeba ji projednat, a to velmi rychle," komentoval pro Vítkovu nabídku místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval.

Půjčka od Penty

Sazka minulý týden v pondělí oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a mají poskytnout Sazce tolik peněz, kolik je třeba k odvrácení insolvence.

Sportovní svazy, které Sazku vlastní, dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!