12. ledna 2016 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejbohatší Číňan nakupoval v Holywoodu. Získal firmu stojící za Jurským světem

Nejbohatší Číňan a šéf skupiny Dalian Wanda Wang Ťien-lin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejbohatší Číňan a šéf skupiny Dalian Wanda Wang Ťien-lin. | foto: Reuters

PEKING Čínský konglomerát Dalian Wanda Group se dohodl na převzetí americké filmové produkční společnosti Legendary Entertainment za zhruba 3,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu téměř 87 miliard korun.

Předseda skupiny firem, nejbohatší muž Asie Wang Ťien-lin se zřejmě stane prvním Číňanem, který bude ovládat hollywoodskou filmovou společnost, napsala agentura Bloomberg.

Legendary stojí za filmy jako Jurský svět, Godzilla nebo za filmovou trilogií o netopýřím muži Batmanovi.

Čínská skupina v ní kupuje kontrolní podíl jednak kvůli právům duševního vlastnictví, ale také proto, aby pomohla Číně získat větší slovo v globálním filmovém průmyslu, uvedl Wang na dnešním setkání v Pekingu.

Čínskému konglomerátu již patří titul největšího světového provozovatele kin. Dalian Wanda ovládá americký řetězec kin AMC Entertainment Holdings, který je dvojkou na severoamerickém trhu, a australského provozovatele kin Hoyt’s.

Společnost Wanda Cinema Line Corporation, která je jednou ze součástí konglomerátu, je největším provozovatelem kin v Číně.

ČTK