7. února 2010 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejbohatší země světa se rozhodly odpustit dluhy Haiti

Americký voják rozděluje humanitární pomoc obětem zemětřesení na Haiti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký voják rozděluje humanitární pomoc obětem zemětřesení na Haiti. | foto: ČTK

IQALUIT Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 se rozhodla odpustit dluhy zemětřesením postiženému Haiti. Stejný krok by podle ní měli učinit rovněž mezinárodní věřitelé. Uvedl to po zasedání finančních představitelů G7 kanadský ministr financí Jim Flaherty, který byl hostitelem setkání.

"V G7 jsme se zavázali k odpuštění dluhu, ve skutečnosti byly všechny bilaterální dluhy Haiti zeměmi G7 odpuštěny," uvedl Flaherty. "Dluh vůči multilaterálním institucím by měl být také odpuštěn a my s těmito institucemi a dalšími partnery pracujeme na tom, aby se tak stalo co nejdříve," dodal.

200 000 mrtvých

Silné zemětřesení na chudé ostrovní zemi Haiti v půlce ledna si vyžádalo přes 200 000 mrtvých a mnoho zraněných.

Přírodní živel uvrhl zemi do chaosu. MMF minulý měsíc schválil pro Haiti bezúročnou půjčku 102 milionů dolarů (téměř dvě miliardy Kč).

Světová banka zemi navíc poskytla okamžitou pomoc 100 milionů dolarů.

Účastníci zasedání G7, mezi které patřili mimo jiné prezident Světové banky Robert Zoellick a ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, podle Flahertyho jednali rovněž o tom, jakou dlouhodobou pomoc bude Haiti potřebovat. Žádná konkrétní čísla však ministr neuvedl.

Představitelé MMF minulý měsíc upozornili, že Haiti je způsobilé pro program odpouštění dluhů chudým zemím, který řídí MMF společně se Světovou bankou. Dodali, že Haiti byly již loni v červnu odpuštěny dluhy ve výši 1,2 miliardy dolarů (23 miliard Kč). Celkový dluh země tehdy podle internetového serveru BBC činil 1,9 miliardy dolarů.

Lidovky.cz, ČTK