4. listopadu 2016 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejbohatším Slovákem je český ministr financí. Díky dvojímu občanství

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Nejbohatším Slovákem je podle tamní edice časopisu Forbes nadále český ministr financí a rodák z Bratislavy Andrej Babiš. Mezi eurové miliardáře se pak nově zařadil spoluzakladatel developerské skupiny HB Reavis Ivan Chrenko.

Vyplývá to z nového žebříčku nejmajetnějších Slováků, který časopis každoročně zveřejňuje. Andrej Babiš figuruje v českém i slovenském hodnocení, protože má dvojí občanství.

Majetek ministra financí a vicepremiéra, který zároveň vlastní skupinu Agrofert, podle časopisu dosahuje 2,59 miliardy eur, což je v přepočtu zhruba 70 miliard korun. Oproti loňsku to představuje nárůst o téměř deset procent.

Za Babišem skončil až s odstupem druhý výše zmíněný Ivan Chrenko, jehož majetek Forbes vyčíslil na 1,02 miliardy eur. Proti předchozímu roku se jeho hodnota zvýšila o více než třetinu. Za ním se umístil spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák se 630 miliony eur.

Pořadí na prvních třech místech žebříčku nejbohatších Slováků se stejně jako loni nezměnilo.

„Celkový majetek 25 nejbohatších Slováků odhadujeme na 11,7 miliardy eur, což odpovídá téměř 15 procentům loňského výkonu slovenské ekonomiky. Firmám, které majitelům přinášejí bohatství, se většinou nadprůměrně dařilo. Podpořil je zejména dobrý růst slovenské i české ekonomiky, kde většina z nich působí,“ uvedl časopis.

Podle české edice tohoto časopisu zůstal nejbohatším Čechem vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 255 miliardy korun, na druhém místě skončil Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš hovořil 22. října s novináři po jednání expertního...
Andrej Babiš po Senátních volbách.
ČTK