3. prosince 2010 14:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejbohatším Švýcarem je Švéd, zakladatel obchodů Ikea

Ingvar Kamprad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ingvar Kamprad | foto: Reprofoto

ŽENEVA Nejbohatším Švýcarem je zakladatel obchodních domů Ikea Ingvar Kamprad. První pozici v žebříčku 300 nejbohatších osob a rodin ve Švýcarsku sestavovaného místním časopisem Bilanz si udržel již devátým rokem za sebou.

Podle listu celkový majetek Kamprada, který se narodil ve Švédsku, činí 38 až 39 miliard franků (723 až 742 miliard Kč). Loni se zvýšil o tři miliardy CHF. Časopis Forbes, který sestavuje žebříček nejbohatších lidí světa, odhadl celkový majetek rodiny Kampradových na 23 miliard USD (433,6 miliardy Kč).

Druhou příčku obsadily rodiny Hoffmannových a Oeriových s celkovým majetkem 13 až 14 miliard CHF, který pochází z podílu ve farmaceutické firmě Roche Holding, výrobce léku na chřipku Tamiflu. Třetí příčka patří rodině Brenninkmeijerových, zakladatelům textilní společnosti C&A. Majetek rodiny Bilanz odhodnotil na 13 miliard CHF.

Švýcarsko je útočištěm mnoha milionářů
Švýcarsko si za svou domovinu vybralo množství zahraničních milionářů díky jeho politické stabilitě a speciální nízké dani, kterou jim nabízí. V první desítce žebříčku se tak mimo jiné objevili i ruští miliardáři Viktor Vekselberg a Dmitrij Rybovlev. Majetek Vekselberga časopis odhadl na devět až deset miliard franků a Rybovleva na sedm až osm miliard franků.

Celková hodnota majetku 300 nejbohatších Švýcarů činí téměř 470 miliard franků. Po dvou letech ztrát jejich majetek vzrostl, a to o 21 miliard CHF. Mimo jiné i díky přistěhovalcům ze zahraničí, uvedla agentura AP.

Největší propad zaznamenala řecká rejdařská rodina Latsisových. Její majetek proti loňskému roku klesl o dvě miliardy CHF.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.