Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejedlého Lukoil je v likvidaci. Zaplatíme všechny dluhy, slibuje Zemanův muž

Martin Nejedlý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Nejedlý. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Firma Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem je prezidentův poradce Martin Nejedlý, je v likvidaci. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl předminulý týden o tom, že má firma zaplatit 27,5 milionu korun českému státu kvůli dodávce leteckého paliva.

Firma skončila v likvidaci osm dní po rozsudku. Na svém webu to píše týdeník Respekt. Verdikt není pravomocný, Lukoil Aviation Czech se proti verdiktu odvolá, uvedl Martin Nejedlý. Společnost podle něj všechny závazky včetně případné pokuty zaplatí.

„Potvrzujeme, že naše společnost vstoupila do likvidace, v jejímž průběhu budou uhrazeny veškeré závazky, tedy případně i závazky vůči státu,“ uvedl Nejedlý.

On a další společník Dmitrij Romaněnko mají ukončené funkce, za společnost Lukoil Aviation Czech nyní vystupuje právník Tomáš Rychlý, který byl určen jako likvidátor a je z právní kanceláře Wolf Theiss, jež hájila Nejedlého Lukoil u soudu. 

Spor začal v roce 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu. 

Správa proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítá. O věci pak rozhodoval soud. „S rozhodnutím prvoinstančního soudu nesouhlasíme a po obdržení rozsudku se odvoláme,“ uvedl Nejedlý.

Prezident Miloš Zeman řekl dříve, že chce počkat, jak soudní spor mezi státem a společností Lukoil dopadne. Teprve poté se prý rozhodne, jestli Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Nejedlý je také místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla Zemanovo jméno. 

V den prvoinstančního rozsudku, tedy 17. června, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Zeman se k věci nebude vyjadřovat do doby, než bude vynesen pravomocný rozsudek. Stejně odpověděl na otázku, zda prezident záležitost považuje za problém.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!