11. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejen potraviny. Polsko se vyhouplo mezi světovou nábytkářskou špičku

S hezkým počasím restaurace otevírají své zahrádky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S hezkým počasím restaurace otevírají své zahrádky (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

VARŠAVA Polsko se v roce 2014 vyhouplo mezi pětici největších výrobců a vývozců nábytku na světě. Export polského nábytku loni vzrostl o 14 procent na osm miliard eur (221 miliard korun), sdělilo polské ministerstvo hospodářství.

Polsko se loni dostalo z hlediska vývozu na páté místo na světě ze sedmé příčky v roce 2013. Před ním je Čína, Německo Itálie a USA, uvedla agentura PAP.

Do zemí Evropské unie směřovalo loni 80 procent polského nábytkářského vývozu. Jeho největším odběratelem je Německo, které se na polském exportu podílí 40 procenty.

Nábytkářství se na celkové průmyslové výrobě v Polsku podílí třemi procenty a zaměstnává zhruba 130 tisíc lidí.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.