18. května 2014 14:42, aktualizováno 19. 5 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejezte žádná cherry rajčata z Maroka, varuje inspekce

Cherry rajčata (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cherry rajčata (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) rozšířila varování před cherry rajčaty z Maroka. Lidem doporučuje, aby nekonzumovali žádná balení z této země. SZPI to uvedla v tiskové zprávě.

Informaci o závadných cherry rajčatech obdržela inspekce původně prostřednictvím evropského systému rychlého varování. Úřady ve Francii zaznamenaly nejméně 16 případů zdravotních komplikací.

Inspekce původně uvedla několik rizikových šarží. "Zdravotní rizika, zejména zvracení, zažívací potíže a křeče, se mohou týkat i jiných šarží potraviny," uvedl dnes mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ

SZPI v neděli uvedla, že francouzská společnost IDYL sas z Chateaurenard exportovala do Česka více než 50 tun rizikových šarží cherry rajčat.

Dovozcem je společnost Čerozfrucht se sídlem v Nehvizdech u Prahy. Potraviny se do Česka dostaly od 20. dubna do 2. května. Prodávaly je Kaufland a Billa, v malém množství také Penny Market.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz