10. ledna 2018 16:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Nejfajnovější opice v džungli‘. H&M po ostré kritice stáhla mikiny z prodeje

„Rasistické a urážlivé“, znělo v pondělí na adresu oděvního giganta H&M. Na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Rasistické a urážlivé“, znělo v pondělí na adresu oděvního giganta H&M. Na... | foto: H&M

ŠVÉDSKO Švédský prodejce oděvů Hennes & Mauritz (H&M) odstranil ze svých webových stránek propagační fotografii s černošským chlapcem, který měl na sobě mikinu s anglickým nápisem „Nejfajnovější opice v džungli“. Zároveň se za její uvedení omluvil a oznámil, že zelenou mikinu stáhl z prodeje. Snímek vyvolal na internetových sociálních sítích zejména v Británii a v USA vlnu pobouření a četná obvinění z rasismu.

Kromě černošského dítěte společnost propagovala také oranžovou mikinu s nápisem „Expert na přežití“, kterou měl ovšem na sobě bělošský chlapec.

V Británii reagovala poslankyně za opoziční labouristy Kate Osamorová slovy, že je šokovaná. Kanadský zpěvák The Weeknd pak na twitteru oznámil, že už nebude s řetězcem spolupracovat.

10.ledna 2018 v 15:15, příspěvek archivován: 10.ledna 2018 v 16:31

VIDEO: H&M has come under fire for releasing this ad. Here's why https://t.co/8r7Tn2You3

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

H&M has come under fire for releasing this ad. Here's why https://t.co/8r7Tn2You3

„Chápeme, že mnoho lidí ten snímek rozladil. My, kteří pracujeme v H&M, s tím můžeme jen souhlasit. Velmi nás mrzí, že ta fotografie byla pořízena,“ uvedla firma ve svém úterním prohlášení.

H&M je jedním z největších prodejců oděvů na světě. Vznikla v roce 1947 a nyní má po celém světě, včetně České republiky, zhruba 4000 obchodů. Specializuje se na nabídku zboží podle módních trendů za nízkou cenu.

ČTK