Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejistá Itálie se musí rozhodnout, zda chce euro, zní z Berlína

Pier Luigi Bersani  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pier Luigi Bersani | foto: Reprofoto

BERLÍN Itálie se musí sama rozhodnout, zda zůstane v eurozóně, anebo z ní vystoupí. Řekl to představitel německých svobodných demokratů (FDP) Rainer Brüderle. FDP je součástí vládní koalice kancléřky Angely Merkelové a Brüderle je za svou stranu šéfem poslanců. V Itálii teď roste odpor vůči úsporným opatřením a Brüderle řekl, že země možná nebude mít jinou možnost, než přijmout drastická opatření.

V Itálii se na konci února konaly parlamentní volby, které skončily patem.Jen těsnou většinou v nich zvítězila favorizovaná středolevá koalice pod vedením Piera Luigiho Bersaniho, nezískala ale tolik hlasů, aby mohla pohodlně sestavit vládu. Finanční trhy jsou od té doby nervózní a spekulují o možných dopadech.

"Rozhodnutí, jak se přizpůsobit společné měně, musí udělat sama Itálie, ne my," řekl Brüderle. "Jestliže to Itálie není ochotna udělat, musí nést následky," dodal. Jednou z takových možností je podle něj právě i to, že se Itálie rozhodne eurozónu opustit.

ČTĚTE TAKÉ:

Brüderle je zastáncem podnikatelské sféry a mimo jiné byl pověřen vedením kampaně před parlamentními volbami. Ty se budou v Německu konat v září.

Itálie má třetí největší ekonomiku v eurozóně, na rozdíl od Německa se jí ale daří mnohem méně. Finanční trhy se obávají, že pokud nastane v Itálii delší období politické nejistoty, může to zhoršit vyhlídky celé eurozóny a v krajním případě znovu zažehnout dluhovou krizi.

Snížený rating

Ratingová agentura Fitch

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek snížila hlavní úvěrovou známku Itálie o jeden stupeň na BBB+ a varovala zemi před dalším zhoršením. Odůvodnila to nerozhodným výsledkem voleb a pokračující ekonomickou recesí.

Fitch dosud udržovala rating dlouhodobých závazků Itálie na úrovni A minus s negativním výhledem. Nový rating má opět negativní výhled, což znamená, že agentura pokládá za pravděpodobné jeho další snížení.

"Vzhledem k nerozhodnému výsledku italských parlamentní voleb je nepravděpodobné, že v příštích týdnech bude možné vytvořit stabilní novou vládu," konstatovala Fitch. "Zvýšená politická nejistota spolu s prostředím, které není nápomocné dalším strukturálním reformám, znamená pro ekonomiku uprostřed hluboké recese další negativní šok," dodala agentura.

Fitch uvedla, že by mohla rating Itálie dál snížit. Přiměla by ji k tomu situace, kdyby se recese ukázala být hlubší a delší, než se předpokládá.

,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?