27. dubna 2013 18:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejlépe placený manažer Facebooku bere přes 500 milionů

Sheryl Sandbergová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sheryl Sandbergová | foto: Reuters

NEW YORK Nejlépe placeným manažerem největší internetové komunitní sítě Facebook byla v loňském roce provozní ředitelka Sheryl Sandbergová. Včetně kompenzací si přišla na 26,2 milionu dolarů (518,8 milionu Kč). Generální ředitel a zakladatel firmy Mark Zuckerberg firmu loni přišel na 1,99 milionu USD (asi 39,4 milionu Kč).

Z celkových příjmů Sandbergové tvoří hlavní část akcie. Celkem získala balík akcií firmy za 25,6 milionu USD. Částka příjmů Zuckerberga je o 16 procent vyšší než loni. Její hlavní část, přes 1,2 milionu USD, však tvoří náklady na pronájem tryskového letadla. Pokud by Zuckerberg tolik necestoval, jeho plat a bonusy by se naopak snížily o 17 procent. Informace vyplývají ze zprávy firmy pro regulační úřady.

Zuckerberg si od letošního roku snížil mzdu z 500 000 dolarů na jeden dolar a neobdrží ani žádné další bonusy. Jeho hlavním majetkem je více než 600 milionů akcií Facebooku, které vlastní. Tržní hodnota podílu je nyní 16,4 miliardy USD. Sandbergová vlastní téměř 18 milionů akcií a letos má obdržet další.

Zuckerberg si však loni přišel také na 1,1 miliardy USD z prodeje 30 milionů akcií firmy, když Facebook vstupoval na burzu. Zuckerberg nicméně podle agentury DPA naznačil, že v nejbližší době nemá v plánu další akcie prodávat.

Lidovky.cz, ČTK