5. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejlépe se žije ve Vídni. Praha je perlou východní Evropy

Vídeň 1. října večer otevře více než sto muzeí a galerií | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vídeň 1. října večer otevře více než sto muzeí a galerií | foto: Shutterstock

NEW YORK Stovky muzeí, tisíce parků a výborná káva. I díky tomu se Vídeň stala nejlepším místem pro život. Praha se v nově sestaveném žebříčku sice umístila až na 69. místě, ve srovnání s ostatními metropolemi východní Evropy ale skončila nejlépe.

Nejkvalitnější život vedou podle průzkumu Evropané. Jen v první desítce se umístilo osm evropských měst. Na druhém místě se umístil Curych. V první desítce se umístila i tři německá města – Mnichov, Düsseldorf a Frankfurt. Průzkum životních podmínek v jednotlivých městech provedla agentura Mercer, výsledky zveřejnila CNN.

Praha sice v žebříčku skončila až na 69. místě, ve srovnání s jinými metropolemi východní Evropy ale dopadla nejlépe. Za sebou nechala Budapešť (74. místo), Lublaň (75.), Vilnius (79.) i Varšavu (84.).

ČTĚTE TAKÉ:

„Kvalita života je v evropských městech vysoká především díky kombinaci zvyšování životní úrovně a díky pokročilé infrastruktuře. A to i navzdory ekonomickým nepokojům, politickému napětí a vysoké nezaměstnanosti v některých evropských zemích,“ míní Slagin Parakatil ze společnosti Mercer.

Výsledky průzkumu jsou založeny na analýze místních životních podmínek. Zohledňují 40 faktorů v deseti kategoriích, mimo jiné také kriminalitu, politickou situaci, ekonomickou situaci, lékařskou péči, bankovní služby, dopravu, bydlení a nejen to.

Země, které mají nestabilní vlády nebo v nich probíhají občanské války, se tradičně umisťují špatně. Mezi deseti posledními se umístilo osm afrických měst.

Deset měst, kde se žije nejlépe
PořadíMěsto Země
1.VídeňRakousko
2.Curych Švýcarsko
3.AucklandNový Zéland
4.MnichovNěmecko
5.VancouverKanada
6.DüsseldorfNěmecko
7.FrankfurtNěmecko
8.ŽenevaŠvýcarsko
9.KodaňDánsko
10. BernŠvýcarsko
apeAlena Pecháčková, mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz