30. října 2012 20:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejlepší město pro byznys? Na severu Moravy to jsou Odry

Odry - Masarykovo náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odry - Masarykovo náměstí. | foto: www.odry.czReprofoto

OSTRAVA Vítězem srovnávacího výzkumu Město pro byznys se v Moravskoslezském kraji staly Odry na Novojičínsku, a obhájily tak loňské prvenství. Ocenění za podnikatelsky nejpřívětivější město Odrám přinesly například dopravní dostupnost, optimální počet dětí ve školních třídách nebo vyhovující rozsah úředních hodin radnice.

Na druhém místě v pátém ročníku soutěže skončil Krnov, třetí je Opava. Výsledky organizátoři vyhlásili v Ostravě.

Města se hodnotí podle 50 kritérií ve dvou oblastech: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Odry byly v obou těchto oblastech v kraji nejlepší. Podle pořadatelů k jejich dalším přednostem patří například hodně lékařů nebo příznivé ceny stavebních pozemků.

V Moravskoslezském kraji śoutěžilo 22 měst

Výzkum srovnává v celé zemi 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. V Moravskoslezském kraji se týká 22 měst. Výzkum využívá data nezávislých zdrojů i průzkumů mezi podnikateli. Mezi hodnocenými kritérii jsou počet firem, ceny bytů, dostupnost pozemků i finance získané z EU nebo znečištění ovzduší. Celostátní výsledky budou vyhlášeny 27. listopadu v Praze.

Starosta Oder Pavel Matůšů řekl, že nastavení ankety zřejmě městu nejvíce vyhovuje. "Myslím si, že nejvíc bodů nám přineslo dlouhodobé hospodaření radnice, kdy hospodaříme bez jakýchkoliv dluhů, daří se nám získávat dotace z Evropské unie, možná i napojení na dálnici a dopravní obslužnost," řekl starosta.

Spokojenost místních

Místostarosta druhého Krnova Michal Brunclík řekl, že vzhledem k dílčímu ocenění za přístup k podnikatelům zřejmě k úspěchu města přispěla spokojenost místních podnikatelů s tím, jak s nimi město komunikuje. "Docházíme k nim do firem, snažíme se hledat věci, které by samospráva mohla vyřešit," řekl Brunclík.

Organizátoři uvedli, že Krnov si vedl nejlépe v kritériích, jako je cena za odvoz odpadu, cena vodného a stočného nebo právě spokojenost podnikatelů s přístupem radnice. Třetí Opava zabodovala například v dostupnosti pracovní síly.

Odry

Odry

ČTK, Lidovky.cz

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz