15. března 2013 14:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejlepší rok Porsche v historii: pod křídly VW vydělalo 47 miliard

U Němců bodují automobilky, nejradši mají značku Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Němců bodují automobilky, nejradši mají značku Volkswagen | foto: Reuters

STUTTGART Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche loni dosáhl rekordních výsledků. Společnost oznámila, že její čistý zisk stoupl o více než čtvrtinu na 1,84 miliardy eur (47 miliard korun).

Tržby vzrostly o 27 procent na 13,9 miliardy eur. Firma zvýšila dodávky o 22 procent na 143 096 vozů, největší poptávka byla po modelu Cayenne. "Rok 2012 byl nejúspěšnějším rokem v dosavadní historii našeho podniku," uvedl šéf firmy Matthias Müller.

Šéf prodeje Bernhard Maier již v lednu upozornil, že Porsche hodlá letos opět zvýšit prodej na nový rekord navzdory obtížným podmínkám na trzích. V únoru prodej automobilky meziročně stoupl o více než 18 procent na 10.454 vozů po lednovém nárůstu o 25,5 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Stoprocentní kontrolu nad Porsche loni získal německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto. Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.