Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zrušili jsme šéfy, libují si zaměstnanci

Druhým nejlepším zaměstnavatelem roku je firma Et netera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhým nejlepším zaměstnavatelem roku je firma Et netera | foto: Et netera

PRAHA Vítězem devátého ročníku soutěže o nejlepšího zaměstnavatele České republiky, kterou pořádá poradenská firma Aon Hewitt, se v letošním roce stala tabáková firma JT International. Na druhém místě skončila firma Et netera a na třetím Microsoft. Vyplynulo to z výsledků studie Best Employers ČR. "Zrušili jsme management a lidé sami rozhodují, co budou dělat," vysvětluje si úspěch v soutěži Ondřej Čihař z firmy Et netera.

Do soutěže se letos přihlásilo 59 společností z různých odvětví od finančních služeb přes IT a telekomunikace, rychloobrátkové zboží, velkoobchod a maloobchod, logistiku a farmaceutický průmysl až po výrobní společnosti. Z pohledu velikosti firem podle počtu zaměstnanců z téměř tří čtvrtin převažovaly malé a střední společnosti do 250 zaměstnanců.

Nejlepší zaměstnavatelé roku 2012

1. JT International spol. s r.o. (Tabákový průmysl)

2. Et netera a.s. (IT a software/Telekomunikace)

3. Microsoft s.r.o. (IT a software/Telekomunikace)

4. MERO ČR, a.s. (Přeprava a zpracování ropy)

5. Cisco Systems ČR s.r.o. (IT a software/Telekomunikace)

6. Red Hat Czech s.r.o. (IT a software/Telekomunikace)

7. SolarWinds Czech s.r.o. (IT a software/Telekomunikace)

8. Coty Česká republika s.r.o. (Dovoz a distribuce kosmetiky)

9. 3M Česko, spol. s.r.o. (Diverzifikované technologie a produkty)

10. Hilti ČR spol. s.r.o. (Stavební průmysl)

11. Deichmann-Obuv s .r. o. (Prodej obuvi a doplňkových produktů)

12. GMC Software Technology s.r.o. (IT a software/Telekomunikace)

13. SAP ČR, spol. s r.o. (IT a software/Telekomunikace)

14. Grundfos s.r.o. (Prodej čerpadel)

 Zdroj: Aon Hewitt

Hlavním kritériem hodnocení byla motivovanost zaměstnanců. Aon Hewitt ji definuje jako stav citového a intelektuálního zapojení zaměstnance do aktuálního dění ve firmě. Důležitým kriteriem pro umístění v žebříčku je i důvěryhodné vedení společnosti, atraktivita její značky a udržení výsledků i do budoucna.

Motivovanost v Česku klesla

"Navzdory evropskému i globálnímu trendu motivovanost v Česku mezi lety 2010 a 2011 klesla. Letos jsme zaznamenali návrat k pozitivnímu trendu z let 2008 - 2010. Výsledky letošní studie ukázaly, že průměrná míra motivovanosti v Česku meziročně stoupla na 54 procent," uvedla projektová manažerka studie Hana Velíšková.

"Pracujeme jako svobodná firma. Nemáme šéfy, lidé sami rozhodují, co a jakým způsobem budou dělat"

"Et netera bývala rodinná firma, kterou založili dva kamarádi v garáži. Vždycky u nás byla důležitá firemní kultura, férovost, poctivost. To jsou hodnoty, které se nám podařilo udržet dodneška, kdy je nás přes stovku," říká jeden z pracovníků firmy Ondřej Čihař.

"Klademe důraz na to, aby se lidi u nás cítili dobře, protože pro nás je důležitý fakt, že když v práci trávíme takovou dobu, měli bychom vyznávat stejné hodnoty. V čem se odlišujeme od ostatních firem je to, že jsme se rozhodli pracovat jako svobodná firma. Lidé se můžou svobodně rozhodnout, co budou dělat, jakým způsobem to budou dělat, tím se zrušil celý management. Nemají žádné šéfy, vše si koordinují sami a volí si vlastní lídry," říká Čihař.

Svoboda a zodpovědnost

"Neřešíme žádné píchačky, nezáleží nám na tom, jestli lidé sedí v práci nebo pracují z domova. Práci z domova nebereme jako benefit, je to součástí přirozené svobody, kterou lidé v naší firmě mají. Jen je důležité se v týmu domluvit tak, aby to nevadilo. Ke svobodě ale i patří určitá zodpovědnost a angažovanost, musíte brát ohled na ostatní," shrnuje Čihař.

Firma Et netera a. s. se jako jediná česká firma umístila mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli v Česku již třetí rok po sobě.

„Začali jsme se věnovat svobodě v práci, přenesli zodpovědnost na lidi a týmy, vytáhli jsme vedoucí týmu do řízení společnosti, aby měli možnost ovlivňovat chod firmy. Opakované umístění v této studii je pro nás důkazem toho, že nastavená cesta je z pohledu spokojenosti našich zaměstnanců správná,“ uvedl Martin Černohorský, umožňovač společnosti Et netera a. s.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!