Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejméně prestižní povolání v Česku? Poslanec a uklízečka

Poslanecká sněmovna - jednání 1. 11. 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna - jednání 1. 11. 2011 | foto: ČTK

Nejméně prestižními povoláními v Česku jsou poslanec a uklízečka, mezi nejexkluzivnějšími profesemi se stabilně drží lékař, vědec a učitel na vysoké škole. Vyplynulo to z červnového průzkumu CVVM.

Povolání lékaře zaujímá dlouhodobě přední příčku žebříčku. Nejvyšší možný počet bodů mu udělilo 45 procent respondentů a prestiž mu neklesla ani kvůli akci "Děkujeme odcházíme", což se původně předpokládalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro srovnání: vědci získali nejvyšší možný počet bodů jen od 15ti procent respondentů, vědkyním udělilo maximální počet bodů šest procent dotázaných.

Hodnotil se i vliv genderových stereotypů

CVVM provádí výzkum každoročně od roku 2004. V červnu se lišil pouze tím, že několik vybraných profesí bylo uvedeno v mužském rodě, další v rodě ženském, aby se prokázal případný vliv genderových stereotypů na prestiž povolání. Respondenti hodnotili celkem 26 profesí.

Vysokoškolský pedagog si třetí místo oproti loňsku vyměnil se zdravotní sestrou, první pětku překvapivě dlouhodobě uzavírá učitel na základní škole.

Průzkum potvrdil nedůvěru v politiky

Po roce se znovu potvrdila nízká prestiž poslance a ministra. U těchto profesí došlo za posledních osm let výzkumu k opravdu významné změně v hodnocení, což jen dokládá, jak lidé reflektují současný stav české politické scény. Špatné hodnocení politiků už snad nemůže být chápáno jako výraz nedůvěry jako spíše obecné neúcty k představitelům moci.

Oproti starším výzkumům v seznamu loni přibyla zdravotní sestra a stavební dělník. Vynechán byl soustružník a opravář elektrospotřebičů.

Společnost je stabilní

Z celkového pohledu se žebříček prestiže povolání v jednotlivých letech příliš nezměnil. S výjimkou názorů na politickou scénu tak průzkum prokazuje, že naše společnost je stabilizovaná.

Prestiž povolání v roce 2012

1. Lékař

2. Vědec

3. Učitel na vysoké škole

4. Zdravotrní sestra

5. Učitel na základní škole¨

6. Soudce

7. Projektant

8. Programátor

9. Soukromý zemědělec

10. Truhlář

11. Starosta

12. Policista

13. Účetní

14. Majitel malého obchodu

15. Profesionální sportovec

16. Manažer

17. Voják z povolání

18. Novinář

19. Stavební dělník

20. Bankovní úředník

21. Prodavač

22. Kněz

23. Sekretářka

24. Ministr

25. Uklízečka

26. Poslanec

Zdroj: CVVM

Pozn.: Červnový průzkum byl modifikován. Probíhal na tzv. půleném souboru, takže byly zadány dva mírně změněné seznamy povolání, z nichž každý byl předložen cca 500 respondentům. Několik profesí bylo v prvním případě uvedeno v mužském rodě, v druhém případě v rodě ženském. Měl se tím prokázat případný vliv genderových sterotypů na prestiž povolání. Dotazovaní hodnotili jednotlivá povolání na škále 0-99 bodů.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!