Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejmladší Baťa řídí světový marketing z Prahy, věří v příběh značky

Pravnuk zakladatele firmy Tomáše Bati - Thomas Archer Bata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravnuk zakladatele firmy Tomáše Bati - Thomas Archer Bata. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Mluví sice anglicky, svou vizáží ale nezapře, že patří do slavné české rodiny Baťů. Thomas Archer Bata (píše se bez háčku) se sice narodil v Torontu, ale jeho současným domovem je Praha.

Usměvavý mladík si přehazuje přes krk boty svázané k sobě tkaničkami a ochotně pózuje fotografovi na střeše pražského obchodního domu Baťa. „Tohle jsou nejprodávanější boty naší firmy. Vyrábí se od 30. let a každoročně se jich prodá na deset milionů párů,“ vypráví nadšeně.

Thomas Archer Bata bude nyní z Prahy, kam se přistěhoval teprve před rokem, řídit marketing společnosti po celém světě.

Magazín Index.

„Donedávna bylo naší filozofií decentralizovat marketing. Jinak řečeno, vedení Bati mělo v každé zemi dost velké pravomoci dělat, cokoli chtělo. Což mělo za následek, že na spoustě trhů máme zcela rozličné postavení. Rozhodli jsme se proto sladit marketing, abychom měli všude stejnou image,“ vysvětluje Bata.

Pražské ústředí

Právě kvůli tomu společnost do české metropole stahuje své nejlepší kreativce i designéry. S trochou nadsázky se dá říct, že tento „mozkový trust“ bude z centrály na Václavském náměstí rozhodovat, jaká reklama na boty Baťa poběží v Indii. Hlavou celého oddělení bude teprve 29letý Bata. Dotaz, zda jej budou podřízení vzhledem k jeho mládí respektovat, s úsměvem smetává ze stolu.

„Pracuji tak dlouho, že mi tahle otázka ani nepřijde na mysl. Už jako dítě jsem prázdniny trávil v továrně. A miloval jsem to. Strašně rád jsem dělal s lidmi a myslím, že jsem s nimi vždycky vycházel,“ tvrdí.

Bata se sice narodil v Kanadě, sám ale říká, že se spíš než jako Kanaďan cítí jako světoobčan. Není divu, z Toronta se záhy přesunul do Švýcarska a následně pobýval 11 let ve Velké Británii. Vystudoval tam nejprve střední školu ve skotském Etonu a následně absolvoval studia politologie na Univerzitě v Edinburghu. Mezitím pobýval nějakou dobu v Mexiku, pak si zaskočil na pár měsíců do Prahy, aby se záhy zase vypravil na několik let do Jižní Ameriky.

Optimistické plány

Pravnuk zakladatele obuvního impéria Tomáše Bati nezískával podnikatelské zkušenosti jen v rámci rodinného podniku. Ještě před nástupem na univerzitu pracoval jako stážista i ve společnostech Nike a HM. Byla to podle něj skvělá škola.

V marketingu bude nyní firma určitě sázet i na slavnou historii značky, která byla podle mladého Baty doposud poněkud opomíjena. „Znovu začínáme mluvit o našem dědictví, o příběhu naší značky, který je unikátní... Lidé ve společnosti to berou jako něco normálního. Teď je ale načase ho sdílet a zviditelnit,“ domnívá se Bata.

Pravnuk zakladatele firmy Tomáše Bati - Thomas Archer Bata.
Pravnuk zakladatele firmy Tomáše Bati - Thomas Archer Bata.

Sám zná příběhy svých slavných předků od svého dědečka Tomáše Bati juniora, který celou firmu po druhé světové válce vlastně znovu vybudoval. „Myslím, že to nejdůležitější, co jsem se od něj naučil, bylo neustále si uchovávat optimismus a nikdy se nevzdávat. Víte, když jste pozitivní, ovlivníte tím i lidi kolem sebe a vytvoříte nesmírně silnou atmosféru. Lidé pak dokážou věci, o nichž by se jim jinak ani nesnilo,“ dodává.

Firma ale nechce sázet jen na tradici, budoucnost vidí i v moderních technologiích, jako je například 3D tisk. „Věříme v jeho potenciál, ale tato technologie má i svá omezení. K reálné výrobě podle mě dojde až v následujících pěti nebo šesti letech... Je to ještě pořád hudba budoucnosti,“ říká Bata.

Jak dodává, rád by se také zaměřil na mladší zákazníky, kteří například touží po teniskách. „V dubnu uspořádáme speciální týden módy, na který budou pozváni novináři a designéři z celého světa. A právě tam představíme naši novou řadu tenisek. To bude super,“ těší se Thomas Archer Bata.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!