3. března 2009 14:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejoblíbenější firmou světa je Apple

Nejoblíbenější firmou vůbec se letos podruhé stala technologická společnost Apple, která vyrábí iPody, iPhony a počítače Mac. Vyplynulo to z průzkumu magazínu Fortune. Na druhém místě ji následuje společnost Berkshire Hathaway milionáře Warrena Buffeta a třetí příčku obsadila japonská Toyota Motor.

Podle průzkumu mají lidé značku Apple rádi kvůli inovacím, kvalitnímu řízení zaměstnanců a ojedinělé kvalitě produktů a služeb. Naopak nesympatická je nízká sociální zodpovědnost firmy a špatná globální konkurenceschopnost. Negativně firmu poškodily podle autorů žebříčku Fortune 50 i zdravotní problémy jejího výkonného ředitele Steava Jobse.


Přestože i počítačový průmysl zasáhla ekonomická krize, Apple dokázal jen za první čtvrtletí prodat 23 milionů iPodů, 2,5 milionů počítačů Mac a 4,4 milionu iPhonů. Kvalitními hospodářskými výsledky si tak získává obdiv manažerů po celém světě.


Vítěz minulého ročníku ankety, společnost Berkshire Hathaway, ztratila na oblíbenosti především kvůli výraznému poklesu svých akcií. Firma se dlouhodobě drží na horních příčkách žebříčku hlavně díky mimořádně příznivé pověsti jejího ředitele Warrena Buffeta, který je jedním z nejuznávanějších podnikatelů v Americe.


Žebříček 50 nejoblíbenějších společností sestavují experti magazínu Fortune, kteří analyzují téměř 700 společností z 28 zemí světa. Výsledné hodnocení zpracovala společnost Hay Group, která vyhodnotila názory 4047 výkonných ředitelů, manažerů a ekonomických analytiků.

Lidovky.cz