Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radši konec školního roku než Valentýn, říká florista. Češi nejvíc kupují rudé růže

Květinářství Kytky od Pepy v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květinářství Kytky od Pepy v Praze. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tanvald S blížícím se Valentýnem zdražují květiny. Majitelé květinářství se shodují na tom, že určující je nastavení cen u dodavatele v Holandsku. Někteří dokonce tvrdí, že na Valentýna kvůli vysokým nákladům nevydělají víc než jiné dny. Nejoblíbenější jsou během tohoto svátku rudé růže a celkově květiny rudé barvy.

Narůst cen s nadcházejícím Valentýnem potvrzuje manažerka pražského květinářství Flora Zuzana Dvořáková. „Ceny nastaví Holandsko, my s tím nemůžeme nic udělat. Před zdražením jsme jednu růži prodávali za 85 či 89 korun, nyní stojí 95 korun,“ sdělila Dvořáčková. 

Její slova potvrzuje i majitelka květinářství v Tanvaldu Vladimíra Švecová. „My květiny už draze nakupujeme, celé to vznikne v Holandsku. V létě nakoupím květinu za 15 korun a nyní třeba za šedesát,“ uvedla Švecová. Zdražování podle ní začíná již dva týdny před Valentýnem a pokračuje až do květnového Dne matek.  

Naopak majitel firmy Kytky od Pepy Josef Dušátko tvrdí, že ceny pro zákazníky nezvyšuje, ačkoliv zdražují nejen dodavatelé v Holandsku, ale i ti čeští. ,,Ceny v našich obchodech na Valentýna neměníme. To ale neznamená, že máme ceny od pěstitelů stále stejné, naopak cena hlavně červených květů se raketově zvedá,“ řekl. Na jedné květině proto míň vydělá, zase ale podle něj se firmě mnohonásobně zvedne obrat. 

,,Výdělkem pro nás byl třeba mnohem zajímavější svátek Veronik teď v pátek, který byl po letech extrémně silný, než očekáváme na Valentýna,“ zmínil Dušátko. Úspěšnost se podle něj odvíjí i od dní v týdnu, kdy nejsilnější je prý pátek a nejslabší naopak pondělí.

Neoblíbený svátek mezi floristy

Podle zakladatele firmy Florea.cz Jiřího Hemerleho prodejci na Valentýna ve výsledku víc nevydělají. ,,Obraty vzrostou  několikanásobně, ale s tím, jak se navýší veškeré náklady, jako je třeba dovoz, balení a výdaje na skladování velkého množství květin, tak to znamená, že ten konečný součet je v podstatě stejný jako při běžném provozu,“ přiznal Hemerle. ,,Ty náklady jsou skutečně obrovské, takže Valentýn mezi floristy není zas tak oblíbený,“ dodal. 

S tím souhlasí i Josef Dušátko. ,,Radši konec školního roku než Valentýn,“ doplnil majitel Kytek od Pepy. 

Nejprodávanějšími květinami jsou rudé růže a celkově květiny rudé barvy. Podle Hemerleho může být cena za jednu rudou růži na Valentýna až několikanásobně vyšší. ,,My muži jsem v tomhle ohledu dost bez fantazie, takže červená růže je bestseller, je to květina, která zdraží v tomhle období až devětkrát, protože poptávka je celosvětově nejvyšší,“ tvrdí. 

Růže je podle něj jedničkou na trhu i díky velké variabilitě délek, barev a druhů. „Na škodu však je, že si lidé nekupují i jiné druhy, třeba chryzantémy, které máme spojené s hřbitovní květinou,“ dodal Hemerle. 

Karafiáty na vzestupu u mladé generace

Oblíbené jsou v tomto období také tulipány nebo frézie. V létě raketově vzrůstají celosvětově ceny bílých květin, a to díky výročí úmrtí princezny Diany Popularitě se dostává i Mezinárodní den žen. K této příležitosti Češi nakupují karafiáty, které začínají být více oblíbené u mladé generace. 

,,Nejvíc prodáváme rudé karafiáty, řekl bych, že jsme takový retronárod, neustále vzhlížíme k něčemu, co bylo. Oblíbenost těchto květin ale vzrůstá i u mladé generace. Ti ji berou jako voňavou krásnou květinu, kdežto ta starší generace ji má spojenou s komunistickým režimem,“ řekl Josef Dušátko. 

,
Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...