Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radši konec školního roku než Valentýn, říká florista. Češi nejvíc kupují rudé růže

Květinářství Kytky od Pepy v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květinářství Kytky od Pepy v Praze. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tanvald S blížícím se Valentýnem zdražují květiny. Majitelé květinářství se shodují na tom, že určující je nastavení cen u dodavatele v Holandsku. Někteří dokonce tvrdí, že na Valentýna kvůli vysokým nákladům nevydělají víc než jiné dny. Nejoblíbenější jsou během tohoto svátku rudé růže a celkově květiny rudé barvy.

Narůst cen s nadcházejícím Valentýnem potvrzuje manažerka pražského květinářství Flora Zuzana Dvořáková. „Ceny nastaví Holandsko, my s tím nemůžeme nic udělat. Před zdražením jsme jednu růži prodávali za 85 či 89 korun, nyní stojí 95 korun,“ sdělila Dvořáčková. 

Její slova potvrzuje i majitelka květinářství v Tanvaldu Vladimíra Švecová. „My květiny už draze nakupujeme, celé to vznikne v Holandsku. V létě nakoupím květinu za 15 korun a nyní třeba za šedesát,“ uvedla Švecová. Zdražování podle ní začíná již dva týdny před Valentýnem a pokračuje až do květnového Dne matek.  

Naopak majitel firmy Kytky od Pepy Josef Dušátko tvrdí, že ceny pro zákazníky nezvyšuje, ačkoliv zdražují nejen dodavatelé v Holandsku, ale i ti čeští. ,,Ceny v našich obchodech na Valentýna neměníme. To ale neznamená, že máme ceny od pěstitelů stále stejné, naopak cena hlavně červených květů se raketově zvedá,“ řekl. Na jedné květině proto míň vydělá, zase ale podle něj se firmě mnohonásobně zvedne obrat. 

,,Výdělkem pro nás byl třeba mnohem zajímavější svátek Veronik teď v pátek, který byl po letech extrémně silný, než očekáváme na Valentýna,“ zmínil Dušátko. Úspěšnost se podle něj odvíjí i od dní v týdnu, kdy nejsilnější je prý pátek a nejslabší naopak pondělí.

Neoblíbený svátek mezi floristy

Podle zakladatele firmy Florea.cz Jiřího Hemerleho prodejci na Valentýna ve výsledku víc nevydělají. ,,Obraty vzrostou  několikanásobně, ale s tím, jak se navýší veškeré náklady, jako je třeba dovoz, balení a výdaje na skladování velkého množství květin, tak to znamená, že ten konečný součet je v podstatě stejný jako při běžném provozu,“ přiznal Hemerle. ,,Ty náklady jsou skutečně obrovské, takže Valentýn mezi floristy není zas tak oblíbený,“ dodal. 

S tím souhlasí i Josef Dušátko. ,,Radši konec školního roku než Valentýn,“ doplnil majitel Kytek od Pepy. 

Nejprodávanějšími květinami jsou rudé růže a celkově květiny rudé barvy. Podle Hemerleho může být cena za jednu rudou růži na Valentýna až několikanásobně vyšší. ,,My muži jsem v tomhle ohledu dost bez fantazie, takže červená růže je bestseller, je to květina, která zdraží v tomhle období až devětkrát, protože poptávka je celosvětově nejvyšší,“ tvrdí. 

Růže je podle něj jedničkou na trhu i díky velké variabilitě délek, barev a druhů. „Na škodu však je, že si lidé nekupují i jiné druhy, třeba chryzantémy, které máme spojené s hřbitovní květinou,“ dodal Hemerle. 

Karafiáty na vzestupu u mladé generace

Oblíbené jsou v tomto období také tulipány nebo frézie. V létě raketově vzrůstají celosvětově ceny bílých květin, a to díky výročí úmrtí princezny Diany Popularitě se dostává i Mezinárodní den žen. K této příležitosti Češi nakupují karafiáty, které začínají být více oblíbené u mladé generace. 

,,Nejvíc prodáváme rudé karafiáty, řekl bych, že jsme takový retronárod, neustále vzhlížíme k něčemu, co bylo. Oblíbenost těchto květin ale vzrůstá i u mladé generace. Ti ji berou jako voňavou krásnou květinu, kdežto ta starší generace ji má spojenou s komunistickým režimem,“ řekl Josef Dušátko. 

,

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...