26. prosince 2013 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejoblíbenější pyrotechnika? 'Krabice' s vystřelujícími rachejtlemi

Zábavní pyrotechnika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zábavní pyrotechnika | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Nejoblíbenější zábavní pyrotechnikou jsou v závěru roku multiefektní kompaktní baterie, což jsou 'krabice' s jednou zápalnicí, které po zapálení vystřelují v určitých intervalech různobarevné pumy. Vyplývá to z ankety mezi prodejci pyrotechniky. V e-shopech v závěru roku vzrostla poptávka po rachejtlích dvanáctinásobně. Ceny pyrotechniky se proti loňsku téměř nezměnily.

"Nejoblíbenější jsou multiefektové kompaktní baterie s větším počtem výmetníků s různými průměry, dále kompaktní baterie s malými průměry výmetníků, ale velkým počtem výstřelů (64 a více)," uvedl Václav Michalski z firmy Soptík.

Obvyklá nabídka

Novinek v sortimentu prodejců letos příliš není. "Nic převratného. Spíš bych uvedl, že končí škrtací petardy a kulové pumy, smí se ještě doprodávat, ale nové se již nevozí," dodal Vladimír Leitner ze společnosti A Pyro ohňostroje.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Michalskiho šly nákupní lehce nahoru, prodejní díky naopak kvůli velké nabídce spíše mírně dolů, hlavně v e-shopech. Češi stále více kupují zábavní pyrotechniku na internetu. "Proti zbytku roku se mohou prodeje pyrotechniky na internetu vyšplhat před Vánoci až na dvanáctinásobek," uvedl ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.

V závěru roku prodávají rachejtle, petardy a ohňostroje v Česku desetitisíce prodejců. Zábavní pyrotechnika se v ČR vyrábí v minimálním množství. Tuzemští obchodníci jsou proto odkázáni na její dovoz především z asijských zemí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz