31. března 2009 20:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejprodávanější pivo světa? Čínské Snow

Čínské pivo Snow. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské pivo Snow. | foto: Reprofoto

LONDÝN Čínské pivo Snow se stalo nejprodávanější značkou piva na světě, a připravilo tak o prvenství americký Bud Light. Prodej piva Snow loni vzrostl o 19,1 procenta na 61 milionů hektolitrů. Jako předběžné údaje to dnes uvedla průzkumová agentura Plato Logic, s níž ale americký výrobce nesouhlasí.

V první šestici značek není žádná z české produkce. Na druhé pozici skončil Bud Light s prodanými 55,6 milionu hektolitrů. Třetí byla jeho sesterská značka Budweiser se 43,4 milionu. Následovaly je brazilský Skol, mexická Corona a nizozemský Heineken.

Pivo Snow vaří skupina SABMiller a jeho čínský partner China Resources Enterprises. Značky Bud Light a Budweiser vaří americký Anheuser-Busch, kterého převzal belgický gigant InBev. Vznikl tak Anheuser-Busch InBev, největší výrobce piva na světě, napsala agentura Reuters.

AB-InBev s klasifikací Plato Logic nesouhlasí. Bud Light je podle něj nejprodávanějším pivem, protože Snow představuje skupinu piv. Skupinu značky Budweiser podle AB-InBev tvoří Budweiser, Bud Light, Bud Select, Bud Light Lime a další piva. Anheuser-Busch se ale o značky Budweiser a Bud dlouhodobě na různých trzích pře s českobudějovickým Budvarem.

Čínské pivo Snow.

Čínský trh s pivem rychle roste a již překonal Spojené státy na pozici světové jedničky. Značka Snow se na prodeji piva ve společném podniku China Resources-SABMiller podílela 84 procenty. AB-InBev uvedl, že jeho značkám piva loni klesl celkový prodaný objem o 0,3 procenta. V případě jeho předních titulů Stella Artois, Beck's, Budweiser a Bud Light se ale prodej zvýšil o 2,6 procenta. Za jednotlivé značky podnik údaje nesdělil.

Přední světové značky piv v milionech prodaných hektolitrů podle Plato
Logic (předběžné údaje):
1. Snow (Čína)                                     61,0
2. Bud Light (USA)                               55,6
3. Budweiser (USA)                              43,4
4. Skol (Brazílie)                                  35,4
5. Corona (Mexiko)                              32,7
6. Heineken (Nizozemí)                        29,1

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!