Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejrizikovější obor: zemědělství. Úpadek hrozí každé třetí firmě

Traktor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Traktor. | foto: Lidové noviny

PRAHA V kterém odvětví nejvíce hrozí, že kvůli krachu firmy přijdou lidé o práci? K nejriskantnějším patří práce v oblasti zemědělství, zpracovatelského průmyslu, obchodu a dopravy. Naopak nejjistěji se mohou cítit zaměstnanci bank a pojišťoven. Vyplývá to z analýzy stability firem, kterou zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (Čekia).

STABILNÍ FIRMY V nejohroženějších sektorech

zemědělství:

Rybářství Třeboň
Zemědělská společnost Komorno VH AGROPRODUKT
Agropodnik Humburky 

zpracovatelský průmysl:
PREměření
Pilana Metal
SE-MI service
DAS Fabrication
LPS Automotive

obchod:
Chrysler Czech Republic
Trímet Prag
Czech Coal
Malec a Vavrik
MJD Trading

doprava:
PPL CZ
Čedok
Cestovní kancelář Fischer Metrans
EXIM Tours

Zdroj: Čekia

"Náš ratingový model zcela nepotvrzuje obavy stavařů, kteří očekávají krach až pětiny stavebních firem, nicméně trh dodavatelů těchto služeb se již značně pročistil v uplynulém období," komentovala výsledky analýzy Alena Seoudová, ředitelka agentury Čekia.

Jen necelých 16 procent firem podnikajících ve stavebnictví se totiž zařadilo do nejhorší kategorie známkování a existuje tak u nich v následujícím roce významné riziko úpadku.

I přes hrozivé předpovědi stavařů si tak tento obor vedl v rámci jedenáctky sledovaných odvětví velice dobře. Ve stabilitě ho totiž dokázali předstihnout jen podnikatelé ve třech oblastech. O pár procentních bodů lépe si vedlo školství, zdravotnictví, veterinární a sociální činnosti, kde vyšší riziko úpadku hrozí jen 13,4 procentům firem.

Ještě lépe na tom jsou pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví, kde krach hrozí jen sedmi procentům firem. Toto odvětví zároveň vykazuje největší procento firem ve vynikající kondici a to téměř 65 procent. Zřejmě nejbezpečněji se mohou cítit zaměstnanci společností zabývajících se výrobou a rozvodem elektřiny, plynu a vody. Vyšší riziko úpadku hrozí jen necelým třem procentům z nich a vynikající ekonomické zdraví vykazuje více než 57 procent z nich.

Čtěte také:

"Ekonomická recese v České republice se nejvýrazněji odrazila na společnostech podnikajících v oborech s přímou závislostí na vývoji ekonomického cyklu," vysvětlila Seoudová. Podle analýzy by tak největší obavy o práci měli mít zemědělci, myslivci, lesníci a rybáři.

Zvýšené riziko úpadku totiž hrozí každí třetí firmě podnikající v tomto oboru. Hned za nimi se v rizikovosti řadí společnosti ze zpracovatelského průmyslu, dopravy, skladování a telekomunikací. Tam je krachem ohrožena každý čtvrtá firma. V úpadku může také skončit každá pátá firma v oblasti těžby nerostných surovin.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!