16. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejrychlejší LTE internet Vodafonu běží na každém patnáctém mobilu

Vodafone. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodafone. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Vodafone se chlubí nejrychlejším mobilním internetem s největším pokrytím. Většina jeho “rychlého internetu” je ale pomalejší než u konkurence a především nefunguje zdaleka na všech běžných telefonech. Zákazníci si kvůli němu budou muset často koupit nové.

Nejmenší český operátor na první pohled zatím vítězí v disciplíně rozšiřování mobilního internetu, má to ale podstatný háček. Vodafone superrychlé připojení LTE zavádí nejen v nově stavěných, ale především ve stávajících sítích.

Technologický trik mu tak za málo peněz umožnil dočasně předstihnout konkurenty, k nestandardnímu řešení se ale většina dnešních mobilů není schopná připojit a nemusí vyhovovat ani ty, které zvládají LTE u konkurence.

V síti samotného operátora vyhovuje jen šestnáct procent smartphonů, tedy necelých sedm procent všech telefonů jeho zákazníků. Přinejmenším v nabídce nových přístrojů Vodafonu by měly jeho technologii zvládat všechny.

VÍCE K TÉMATU:

Operátor se hájí tím, že pod označení “rychlý internet” a značku Turbo internet zahrnuje dohromady všechny staré i nové technologie s různou rychlostí a pokrytím. V reklamě nicméně používá pouze spojení “největší pokrytí” a označení nejrychlejší a nejnovější technologie LTE.

Aniž by ale přímo upozornil, pro většinu území Česka je k jejímu využívání potřeba zvláštní přístroj.

Podle mluvčí Vodafonu Markéty Kuklové by se měl zákazník sám zajímat “jaké frekvence telefon podporuje a případně uvažovat, na jakých frekvencích LTE běží v lokalitách, kde se pohybuje a bude chtít využít rychlý mobilní internet.”

Sám operátor ale už přiznal chybu ve zprávě, kterou minulý týden přejala většina médií a ve které se chlubil právě nejlepším rozšířením LTE. “Nemělo tam být pokrytí LTE 92 procent, ale rychlým mobilním internetem. Omlouváme se,” uvedla Kuklová.

Nejrychlejší jen v průměru

Navíc i tvrzení Vodafonu o nejrychlejší síti není úplně pravdivé. Výsledky serveru DSL.cz na který se operátor odvolává, ukazují, že v porovnání takzvaného mediánu rychlosti je Vodafone až na druhé a v případě samotného LTE až na třetí příčce.

To znamená, že celkový průměr je sice 10,6 Mbit/s a 23 Mbit/s v LTE, polovina zákazníků operátora ale naměřila rychlosti nižší než 6,6 Mbit/s a 20,1 Mbit/s v LTE.

Technologie LTE používaná Vodafonem je pomalejší než plnohodnotné LTE a to především proto, že mu operátor mohl vyčlenit jen malou část frekvencí, na kterých jeho zákazníci jinak klasicky telefonují. Teoreticky tak sice dosahuje rychlosti 20 Mbit/s, staré 3G sítě mají však mít 42 Mbit/s a plnohodnotné LTE šplhá přes 100 Mbit/s.

Mapa pokrytí rychlým internetem u operátora Vodafone, verze ČTÚ.

Mapa pokrytí rychlým internetem u operátora Vodafone, verze ČTÚ.

Telekomunikační úřad je proti Vodafonu bezmocný, formálně vzato totiž říká pravdu, samotný “rychlý internet” nikde definovaný není, i když většina zákazníků jen stěží prokoukne změť technologií, zkratek a frekvencí.

“Obecně je správné, když operátor v rámci proklientského přístupu informuje své zákazníky o skutečnosti, které přístroje jeho síť podporuje a které nikoliv,” uvedl pouze mluvčí úřadu Martin Drtina s tím, že právě pro srovnání jednotlivých technologií spustili minulý týden podrobné mapy pokrytí.

Hra se slovíčky se může vymstít

Vodafone není zdaleka první operátor, který na české zákazníky zkouší podobnou hru. T-Mobile podobně do roku 2012 používal marketingové označení Internet 4G pro nepříliš standardní technologii internetu ve staré síti třetí generace.

Právě proto se u nás, narozdíl od zahraničí, zpočátku zkratka 4G vůbec nepoužívala pro novou a čtvrtou generaci mobilních sítí.

Vodafonu by se ale tato strategie mohla tentokrát vymstít. Operátoři mají povinnost pokrývat Česko novými sítěmi LTE a pokud to nesplní, může jim úřad dokonce odebrat za miliardy koupené frekvence.

Aby se do splnění povinnosti české mobilní trojce započítala i pomalejší část jeho LTE sítě, musel by dostat zvláštní povolení úřadu. Proti tomu však budou pravděpodobně protestovat konkurenti.

T-Mobile a O2 staví nové sítě společně a Vodafone si na ně stěžoval u antimonopolního úřadu a obrátil se i na Evropskou komisi. Zároveň se je snaží donutit, aby ho ke sdílení sítí přibrali. Pokud se mu to nepodaří a neuleví mu ani telekomuikační úřad, bude muset vše postavit sám.

„Červený“ operátor dokola opakuje, že dohoda konkurentů “ve svém důsledku omezí schopnost s nimi takto intenzivně soutěžit.” Nyní však tvrdí, že se mu T-Mobile i O2 přes jejich spolupráci daří překonat. Na otázku, zda si tak nepodkopává pozici a argumenty u úřadů, ale Vodafone přímo neodpověděl.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.