Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejrychlejší LTE internet Vodafonu běží na každém patnáctém mobilu

Vodafone. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodafone. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Vodafone se chlubí nejrychlejším mobilním internetem s největším pokrytím. Většina jeho “rychlého internetu” je ale pomalejší než u konkurence a především nefunguje zdaleka na všech běžných telefonech. Zákazníci si kvůli němu budou muset často koupit nové.

Nejmenší český operátor na první pohled zatím vítězí v disciplíně rozšiřování mobilního internetu, má to ale podstatný háček. Vodafone superrychlé připojení LTE zavádí nejen v nově stavěných, ale především ve stávajících sítích.

Technologický trik mu tak za málo peněz umožnil dočasně předstihnout konkurenty, k nestandardnímu řešení se ale většina dnešních mobilů není schopná připojit a nemusí vyhovovat ani ty, které zvládají LTE u konkurence.

V síti samotného operátora vyhovuje jen šestnáct procent smartphonů, tedy necelých sedm procent všech telefonů jeho zákazníků. Přinejmenším v nabídce nových přístrojů Vodafonu by měly jeho technologii zvládat všechny.

VÍCE K TÉMATU:

Operátor se hájí tím, že pod označení “rychlý internet” a značku Turbo internet zahrnuje dohromady všechny staré i nové technologie s různou rychlostí a pokrytím. V reklamě nicméně používá pouze spojení “největší pokrytí” a označení nejrychlejší a nejnovější technologie LTE.

Aniž by ale přímo upozornil, pro většinu území Česka je k jejímu využívání potřeba zvláštní přístroj.

Podle mluvčí Vodafonu Markéty Kuklové by se měl zákazník sám zajímat “jaké frekvence telefon podporuje a případně uvažovat, na jakých frekvencích LTE běží v lokalitách, kde se pohybuje a bude chtít využít rychlý mobilní internet.”

Sám operátor ale už přiznal chybu ve zprávě, kterou minulý týden přejala většina médií a ve které se chlubil právě nejlepším rozšířením LTE. “Nemělo tam být pokrytí LTE 92 procent, ale rychlým mobilním internetem. Omlouváme se,” uvedla Kuklová.

Nejrychlejší jen v průměru

Navíc i tvrzení Vodafonu o nejrychlejší síti není úplně pravdivé. Výsledky serveru DSL.cz na který se operátor odvolává, ukazují, že v porovnání takzvaného mediánu rychlosti je Vodafone až na druhé a v případě samotného LTE až na třetí příčce.

To znamená, že celkový průměr je sice 10,6 Mbit/s a 23 Mbit/s v LTE, polovina zákazníků operátora ale naměřila rychlosti nižší než 6,6 Mbit/s a 20,1 Mbit/s v LTE.

Technologie LTE používaná Vodafonem je pomalejší než plnohodnotné LTE a to především proto, že mu operátor mohl vyčlenit jen malou část frekvencí, na kterých jeho zákazníci jinak klasicky telefonují. Teoreticky tak sice dosahuje rychlosti 20 Mbit/s, staré 3G sítě mají však mít 42 Mbit/s a plnohodnotné LTE šplhá přes 100 Mbit/s.

Mapa pokrytí rychlým internetem u operátora Vodafone, verze ČTÚ.

Mapa pokrytí rychlým internetem u operátora Vodafone, verze ČTÚ.

Telekomunikační úřad je proti Vodafonu bezmocný, formálně vzato totiž říká pravdu, samotný “rychlý internet” nikde definovaný není, i když většina zákazníků jen stěží prokoukne změť technologií, zkratek a frekvencí.

“Obecně je správné, když operátor v rámci proklientského přístupu informuje své zákazníky o skutečnosti, které přístroje jeho síť podporuje a které nikoliv,” uvedl pouze mluvčí úřadu Martin Drtina s tím, že právě pro srovnání jednotlivých technologií spustili minulý týden podrobné mapy pokrytí.

Hra se slovíčky se může vymstít

Vodafone není zdaleka první operátor, který na české zákazníky zkouší podobnou hru. T-Mobile podobně do roku 2012 používal marketingové označení Internet 4G pro nepříliš standardní technologii internetu ve staré síti třetí generace.

Právě proto se u nás, narozdíl od zahraničí, zpočátku zkratka 4G vůbec nepoužívala pro novou a čtvrtou generaci mobilních sítí.

Vodafonu by se ale tato strategie mohla tentokrát vymstít. Operátoři mají povinnost pokrývat Česko novými sítěmi LTE a pokud to nesplní, může jim úřad dokonce odebrat za miliardy koupené frekvence.

Aby se do splnění povinnosti české mobilní trojce započítala i pomalejší část jeho LTE sítě, musel by dostat zvláštní povolení úřadu. Proti tomu však budou pravděpodobně protestovat konkurenti.

T-Mobile a O2 staví nové sítě společně a Vodafone si na ně stěžoval u antimonopolního úřadu a obrátil se i na Evropskou komisi. Zároveň se je snaží donutit, aby ho ke sdílení sítí přibrali. Pokud se mu to nepodaří a neuleví mu ani telekomuikační úřad, bude muset vše postavit sám.

„Červený“ operátor dokola opakuje, že dohoda konkurentů “ve svém důsledku omezí schopnost s nimi takto intenzivně soutěžit.” Nyní však tvrdí, že se mu T-Mobile i O2 přes jejich spolupráci daří překonat. Na otázku, zda si tak nepodkopává pozici a argumenty u úřadů, ale Vodafone přímo neodpověděl.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...