19. října 2009 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejsou peníze na studijní pobyty. Erasmus ruší podzimní výběrová kola

Studenti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Desítky vysokoškolských studentů musí přehodnotit své plány. Ti, kteří zvažovali, že vyjedou na studijní pobyt do zahraničí v rámci programu Erasmus a počítali s tradičními podzimními dovýběrovými koly, si musí počkat.

Kvůli výraznému snížení financí na Erasmus, zřejmě vůbec nejoblíbenější způsob, jak několik měsíců studovat na zahraniční univerzitě, totiž vysoké školy zrušily podzimní výběrová kola. Kdo nestihl jarní výběr nebo nebyl úspěšný, musí počkat o rok déle. "Několik studentů bylo samozřejmě zklamaných," komentuje situaci koordinátor programů Erasmus jedné z fakult Univerzity Karlovy (UK).

Jak vysvětluje tiskový mluvčí UK Václav Hájek, finanční prostředky schválené ministerstvem školství na rozdíl od minulých let neumožňují vypsat dodatečná výběrová řízení pro obsazení dosud nenaplněných míst v rámci uzavřených bilaterálních dohod.

Karlova univerzita dostala na programy Erasmus o 20 procent méně peněz, než plánovala ve svém rozpočtu. "Problém je v tom, že letos máme o dvacet procent více vybraných studentů než loni a zároveň byla zvýšena průměrná částka stipendia na studenta," dodává proděkanka pro zahraniční vztahy Filozofické fakulty UK Pavlína Šaldová. Fakulty tak nyní shánějí dodatečné peníze ve vlastních fondech nebo prostřednictvím jiných grantů.

Další podrobnosti si přečtěte v pondělním vydání deníku