29. ledna 2015 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejúspěšnější české firmě hrozí stávka. Lidé ve Škodě chtějí víc peněz

Výroba modelu Superb v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba modelu Superb v Kvasinách. | foto: Škoda Auto

MLADÁ BOLESLAV V Mladé Boleslavi je dusno. 800 odborářů Škody Auto ve středu protestovalo proti plánu převést část zaměstnanců do externích firem - zástupci zaměstnanců hrozí stávkou. Zároveň budou vyjednávat o rychlejším růstu mezd. Ve Škodě přitom lidé berou vysoce nadprůměrné platy.

Odboráři s vedením automobilky ve čtvrtek začínají kolektivní vyjednávání o mzdách. Chtějí dosáhnout vyššího růstu mezd než loni, kdy byly mzdové tarify zvýšeny o dvě procenta.

Na rok 2015 už je uzavřena například dohoda o roční pracovní době a sociálních nákladech. Uvedl to dnes firemní odborářský týdeník Škodovácký odborář. Kolektivní smlouvy Škoda Auto obvykle uzavírá na rok.

PSALI JSME:

Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích ve Škodě Auto je přibližně 34 tisíc korun a nynější dohoda platí do konce března. V průměru celého Středočeského kraje berou lidé podle údajů Českého statistického úřadu měsíčně zhruba 25 tisíc.

„Budeme požadovat vyšší růst mezd než loni,“ uvedl předseda Podnikové rady Jaroslav Povšík. Od 1. dubna 2014 byly zvýšeny mzdové tarify ve Škodě o dvě procenta a každý tarifní zaměstnanec získal také bonus 16 tisíc korun a jednorázovou platbu 2 000 korun.

Automobilka bližší informace ke kolektivnímu vyjednávání poskytne až po uzavření nové dohody.

Asi 800 odborářů Škody Auto na úterním mítinku protestovalo proti plánu firmy vyčlenit některé profese do externích firem. V bouřlivé atmosféře dali najevo, že proti záměru vedení jsou připraveni i stávkovat, uvedl dnes také týdeník Škodovácký odborář. Podle mluvčího automobilky Tomáše Kubíka Škoda Auto žádné propouštění neplánuje.

Škoda Auto patří k největším zaměstnavatelům ve středních Čechách. Jen v Mladé Boleslavi zaměstnává asi 20.000 lidí, další firmy jsou na ni navázány jako dodavatelé.

Lidovky.cz, ČTK