3. ledna 2011 12:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší asijský dravec? Singapur loni rostl o rekordních 14,7 %

Velkolepý ohňostroj v centru Singapuru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velkolepý ohňostroj v centru Singapuru | foto: Reuters

Kdo loni vyhrál závod o nejrychleji rostoucího asijského tygra? Byla to Čína, nebo Indie? Ani jeden, nejrychleji rostoucí ekonomikou loňského roku byl Singapur.

Tamní ekonomika vyrostla o 14,7 procenta a překonala tak rekord z roku 1970, kdy rostla o 13,8 procenta. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu měl loni silnější růst už jen ropný emirát Katar, jeho ekonomika přidala o 16 procent.

Čtěte více:

Singapurským tanounem je průmyslová výroba, která se třeba ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila o víc než čtvrtinu. Podle premiéra Lee Hies Loonga však v letošním roce tempo růstu země poněkud zpomalí.

"S růstem o 14,7 procenta je Singapur nejrychleji rostoucí asijskou ekonomikou v roce 2010," uvedl podle internetového serveru BBC ekonom Alvin Liew ze společnosti Standard Chartered Bank. Singapurská ekonomika těží ze silného zpracovatelského sektoru, pružného exportu a dobrých výsledků odvětví souvisejících s turistikou.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se singapurský hrubý domácí produkt zvýšil o 12,5 procenta. Produkce zpracovatelského sektoru stoupla o více než 28 procent.

Jak si loni vedli asijští dravci?

ČÍNA

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
9,6 16,9 10,0

Pcheng Li-jüanČínská ekonomika byla i letos nejrychleji se vyvíjející velkou ekonomikou světa.

Dvojciferný ekonomický růst, na který si Čína za poslední tři dekády už zvykla, stojí na pilířích obrovského vývozu a velkých investic do výroby a infrastruktury. Domácí ekonomice stále vévodí především státní firmy, ačkoli se tu a tam objevují i soukromníci. V roce 2011 Čína pravděpodobně odebere Americe její prvenství světového výrobce. Každopádně v čínské ekonomice kvete mimo obchodu i korupce a nebezpečně nízko se pohybuje domácí spotřeba, protože Číňané raději šetří než utrácejí.

Indie

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
7,4 57,3 8,75

Hinduisté se radují.Indické hospodářství rostlo letos prudkým tempem. Ekonomika překonala světovou hospodářskou a finanční krizi a vzrostla ve druhém čtvrtletí o 8,9 procenta. Indii se podařilo úspěšně oživit svůj průmysl i zemědělství. Předpovědi indické ekonomické budoucnosti se také rýsují dobře. S rostoucí poptávkou po energii chce Indie v blízké budoucnosti postavit celkem 20 jaderných reaktorů.

Indie chce během příštích pěti let investovat 50 miliard dolarů do zbrojního průmyslu. Také se rozhodla, že zpevní své křehké vztahy s Čínou, a jejich vzájemný obchod by měl během pěti let dosáhnout 100 miliard dolarů.


Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!