Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší banka světa se ohlíží po Česku. Bude Čína investovat z Prahy?

Čínská vlajka u Pražského hradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská vlajka u Pražského hradu. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Česko by se mohlo stát základnou pro expanzi miliardového čínského investičního fondu, za kterým stojí největší banka světa – Čínská státní průmyslová a­ obchodní banka (ICBC). Část peněz by měla posloužit k nákupu evropských firem a stovky miliony eur půjdou i na investice do infrastruktury.

Jak vyplývá z dokumentů, které mají LN k dispozici, vznik fondu se dnes intenzivně řeší na vládní úrovni. Za českou stranu jedná státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), blízký spolupracovník premiéra a ­šéfa strany Bohuslava Sobotky. A také lobbista Jaroslav Tvrdík, uváděný jako „poradce předsedy ČSSD“.

Snahu české vlády potvrdil i­ sám Prouza. „Nemohu komentovat probíhající jednání,“ řekl.

ICBC chce záruky

Vznik fondu navazuje na čínský projekt takzvané nové hedvábné stezky, který chce oživit starověkou obchodní trasu z východní Asie do Evropy. Měl by být součástí partnerství 16 evropských států a Číny známého jako 16+1.

Jmění fondu má dosáhnout desíti miliard eur (270 miliard korun); samotná banka ICBC by měla investovat miliardu a zbytek přiteče ze zúčastněných zemí.

Na Česko připadá spoluúčast 200 milionů eur. Otázkou ale je, kdo peníze poskytne. Podle informací LN nepřichází v úvahu, že by šly ze státního rozpočtu. Stát proto oslovil soukromé investory.

Podle dobře obeznámeného vládního zdroje mají zájem podílet se například finanční skupiny PPF a J&T. „V současné chvíli to nebudeme komentovat, nevyjadřujeme se k transakcím, které nejsou dokončené, tedy ani v tomto případě nebudeme dělat výjimku,“ uvedla mluvčí Monika Veselá. PPF na otázky neodpověděla.

Osloveny byly i největší banky jako Česká spořitelna, Komerční banka či ČSOB. Třeba spořitelna ale podle svého vyjádření účast na projektu v tuto chvíli nezvažuje. Problémem může být, že tradičním institucím se jen těžko rozhoduje o projektu, který je zatím jen na papíře. Lze ale očekávat, že by se banky mohly připojit ve chvíli, kdy fond vznikne.

Z dokumentů navíc jasně vyplývá, že čínská strana požaduje, aby se český stát zapojil alespoň symbolicky, například přes některou svou instituci. Jako ideální řešení se pak jeví využití státní Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Číňané se drží zpátky

Česko ale není jediné, kdo má o­sídlo fondu zájem. Lákavé podmínky a finanční prostředky nabízí dle informací LN i Polsko, v­úvahu přichází také Maďarsko.

Není proto jisté, jestli projekt nakonec vznikne právě v Praze. Shodu na financování a podobě je potřeba najít ještě před oficiální návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která se uskuteční o­ Velikonocích.

„Je tu snaha vytvářet různá memoranda, která budou podepsána při návštěvě čínského prezidenta. Jejich součástí je i memorandum o vzniku fondu s ICBC. Nicméně čínská strana se k tomu, že by se teď něco mělo podpisovat, v­současnosti příliš nemá,“ řekl LN zdroj obeznámený s jednáním.

Čínské obchodní aktivity v Česku rostou. Například podle včera zveřejněných informací Radiožurnálu jedná o obchodech s čínskou CEFC finanční skupina Penta. Ta vlastní například lékárny Dr.Max či sázkovou kancelář Fortuna.

CEFC v Česku už investovala zhruba deset miliard korun. „Diskutujeme o potenciálním odkoupení aktiv, která v našem portfoliu nepovažujeme za strategická a­zcela v souladu s naší investiční strategií se jich plánujeme vzdát. Žádné jiné dohody nejsou v současnosti aktuální,“ potvrdil pak mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Marek Čmejla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Marek Čmejla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Marek Čmejla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....