17. března 2016 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší banka světa se ohlíží po Česku. Bude Čína investovat z Prahy?

Čínská vlajka u Pražského hradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská vlajka u Pražského hradu. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Česko by se mohlo stát základnou pro expanzi miliardového čínského investičního fondu, za kterým stojí největší banka světa – Čínská státní průmyslová a­ obchodní banka (ICBC). Část peněz by měla posloužit k nákupu evropských firem a stovky miliony eur půjdou i na investice do infrastruktury.

Jak vyplývá z dokumentů, které mají LN k dispozici, vznik fondu se dnes intenzivně řeší na vládní úrovni. Za českou stranu jedná státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), blízký spolupracovník premiéra a ­šéfa strany Bohuslava Sobotky. A také lobbista Jaroslav Tvrdík, uváděný jako „poradce předsedy ČSSD“.

Snahu české vlády potvrdil i­ sám Prouza. „Nemohu komentovat probíhající jednání,“ řekl.

ICBC chce záruky

Vznik fondu navazuje na čínský projekt takzvané nové hedvábné stezky, který chce oživit starověkou obchodní trasu z východní Asie do Evropy. Měl by být součástí partnerství 16 evropských států a Číny známého jako 16+1.

Jmění fondu má dosáhnout desíti miliard eur (270 miliard korun); samotná banka ICBC by měla investovat miliardu a zbytek přiteče ze zúčastněných zemí.

Na Česko připadá spoluúčast 200 milionů eur. Otázkou ale je, kdo peníze poskytne. Podle informací LN nepřichází v úvahu, že by šly ze státního rozpočtu. Stát proto oslovil soukromé investory.

Podle dobře obeznámeného vládního zdroje mají zájem podílet se například finanční skupiny PPF a J&T. „V současné chvíli to nebudeme komentovat, nevyjadřujeme se k transakcím, které nejsou dokončené, tedy ani v tomto případě nebudeme dělat výjimku,“ uvedla mluvčí Monika Veselá. PPF na otázky neodpověděla.

Osloveny byly i největší banky jako Česká spořitelna, Komerční banka či ČSOB. Třeba spořitelna ale podle svého vyjádření účast na projektu v tuto chvíli nezvažuje. Problémem může být, že tradičním institucím se jen těžko rozhoduje o projektu, který je zatím jen na papíře. Lze ale očekávat, že by se banky mohly připojit ve chvíli, kdy fond vznikne.

Z dokumentů navíc jasně vyplývá, že čínská strana požaduje, aby se český stát zapojil alespoň symbolicky, například přes některou svou instituci. Jako ideální řešení se pak jeví využití státní Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Číňané se drží zpátky

Česko ale není jediné, kdo má o­sídlo fondu zájem. Lákavé podmínky a finanční prostředky nabízí dle informací LN i Polsko, v­úvahu přichází také Maďarsko.

Není proto jisté, jestli projekt nakonec vznikne právě v Praze. Shodu na financování a podobě je potřeba najít ještě před oficiální návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která se uskuteční o­ Velikonocích.

„Je tu snaha vytvářet různá memoranda, která budou podepsána při návštěvě čínského prezidenta. Jejich součástí je i memorandum o vzniku fondu s ICBC. Nicméně čínská strana se k tomu, že by se teď něco mělo podpisovat, v­současnosti příliš nemá,“ řekl LN zdroj obeznámený s jednáním.

Čínské obchodní aktivity v Česku rostou. Například podle včera zveřejněných informací Radiožurnálu jedná o obchodech s čínskou CEFC finanční skupina Penta. Ta vlastní například lékárny Dr.Max či sázkovou kancelář Fortuna.

CEFC v Česku už investovala zhruba deset miliard korun. „Diskutujeme o potenciálním odkoupení aktiv, která v našem portfoliu nepovažujeme za strategická a­zcela v souladu s naší investiční strategií se jich plánujeme vzdát. Žádné jiné dohody nejsou v současnosti aktuální,“ potvrdil pak mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.