25. února 2010 12:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší český výrobce baget Apetit definitivně končí

Bagety Apetit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bagety Apetit | foto: Lidové noviny

HNĚVOTÍN (OLOMOUC) Společnost Apetit food, přední tuzemský výrobce baget, je v úpadku. O zahájení insolvenčního řízení požádala sama společnost, jejíž dluhy činí podle informací v insolvenčním rejstříku zhruba 160 milionů korun.

Největší český výrobce baget

Společnost Apetit food vznikla v roce 2005 pod názvem Holinka Stanislav. Navázala tak na podnikatele, který jako fyzická osoba působil od roku 1993 v oboru výroby baget a chlazených jídel. Firma vybudovala v roce 2005 nový závod v Hněvotíně a svou produkci prodávala po celém Česku a na Slovensku. V roce 2007 činil její obrat 256 milionů korun, předloni dosáhl 224,9 milionu Kč a loni podle předběžných odhadů představoval 240 milionů korun. V uvedených letech firma zaměstnávala v průměru 220 lidí.

Insolvenčním správcem soud jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Rozhodl také o první schůzi věřitelů, která se uskuteční 22. dubna v budově ostravského krajského soudu. Věřitelé na ní mimo jiné zvolí věřitelský výbor.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podal sám výrobce baget a následně i jeden z jeho věřitelů, společnost Fine Credit. Vedení Apetit food v insolvenčním návrhu uvedlo, že se společnost potýká s finančními problémy v důsledku rozsáhlých investic v minulých letech, velké zátěže z hlediska splátek úvěrů a leasingů a kvůli zvýšení cen vstupních surovin a poklesu odbytu hotových výrobků.

"V závěru roku 2009 krize ve financování společnosti dosáhla vrcholu. Byly zesplatněny některé pohledávky financujících subjektů, v řádných termínech nebyly vypláceny mzdy zaměstnanců, úhrady leasingových splátek a tak dále," napsalo vedení firmy v insolvenčním návrhu.

Po dohodě s akcionáři vedení Apetit food uzavřelo již dříve dlouhodobou nájemní smlouvu se třetím subjektem, který převzal významnou část zaměstnanců, odkoupil část movitého majetku a zásoby. V nemovitostech firmy zachoval výrobu. "Dlužník díky výnosu z nájmu udrží jednak tržní hodnotu nemovitostí a bude schopen do budoucna v rámci reorganizace postupně uspokojovat své závazky," uvedlo vedení Apetit food v návrhu.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.