Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Největší evropská banka se přiznala k praní špinavých peněz narkomafie

Banka HSBC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka HSBC | foto: Reuters

LONDÝN/HONKONG Banka HSBC se přiznáním k praní špinavých peněz stala první bankou na světě, která něco takového učinila. S ministerstvem spravedlnosti Spojených států už se dohodla, že dobrovolně zaplatí rekordní pokutu 1,92 miliardy dolarů – asi 37,5 miliardy Kč.

Před podpisem je také dohoda s dalšími americkými orgány a s úřady ve Velké Británii.

"Přijímáme zodpovědnost za chyby z minulosti. Už jednou jsme řekli, že toho nesmírně litujeme a dnes to říkáme znovu," sdělil generální ředitel Stuart Gulliver, když o dohodě informoval.

"Dnešní HSBC je od základů jiná organizace, která se liší od té, která se těch chyb dopustila," pokračoval šéf banky.

ČTĚTE TAKÉ:

HSBC je globální bankou, která má hlavní aktivity v Evropě a v Asii. Američané ji vyšetřovali několik let a soustředili se na převody miliard dolarů do zemí, jako je Írán. Tedy do těch částí světa, které podléhají mezinárodnímu embargu.

Americký Senát také v červenci uvedl, že HSBC umožnila svými laxními kontrolami mexickým drogovým kartelům vyprat přes americkou část banky miliardy dolarů. Podle zprávy senátního výboru banka věděla, že její systém odhalování problémů je slabý, avšak neučinila žádné akce, aby tuto situaci změnila.

Banky, které v USA platily tučné pokuty

  • 619 milionů dolarů (12 miliard Kč) – Na této pokutě se dohodla letos v červnu s americkou vládou nizozemská banka ING Bank kvůli obvinění, že porušila sankce USA vůči Kubě, Íránu a dalším zemím a umožnila jim v minulých letech nelegální pohyb až 1,6 miliardy dolarů přes banky v USA.
  • 536 milionů dolarů (10,4 miliardy Kč) – Tolik zaplatí podle dohody z roku 2009 švýcarská banka Credit Suisse za zakázané transakce s nebezpečnými regiony v letech 1995 až 2006. Celková hodnota těchto transakcí s Íránem, Súdánem, Barmou, Kubou a Libyí přesáhla 1,6 miliardy dolarů.
  • 500 milionů dolarů (9,8 miliardy Kč) – Tolik zaplatila britská banka Royal Bank of Scotland za transakce banky ABN Amro, kterou vlastnila, v Íránu, Libyi, na Kubě a v Súdánu.
,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...