1. června 2012 20:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Volkswagen čeká personální otřes. Dotkne se i Škody?

Volkswagen logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen logo | foto: Reprofoto

WOLFSBURG (NĚMECKO) Největší evropskou automobilku Volkswagen čekají významné personální a strukturální změny. Hovoří se mimo jiné o vytvoření postu v představenstvu pro důležitého šéfa čínské pobočky a také o několika změnách ve vedení podniku.

Podrobnosti se podle agentury DPA chystá na sobotní konferenci oznámit šéf koncernu Martin Winterkorn. "Koncern Volkswagen plánuje novou strukturální a personální orientaci," uvedla firma.

Plány automobilky

Volkswagen se do roku 2018 chce stát největším výrobcem automobilů na světě. Společnost loni poprvé v historii prodala přes osm milionů vozů a loni více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 15,8 miliardy eur (395 miliard Kč). Na světovém trhu obsadila druhou příčku za americkým General Motors. Po celém světě zaměstnává přes půl milionu lidí.

Odpoledne se kvůli očekávaným změnám sešla na mimořádném zasedání ve Stuttgartu dozorčí rada. Žádné podrobnosti ale zveřejněny nebyly.

DPA s odvoláním na zdroje ve VW napsala, že změny by se mohly týkat větší centralizace výroby užitkových vozů s firmami Scania a MAN a také změn ve vedení Audi. Očekává se, že Winterkorn spolu s předsedou dozorčí rady Ferdinandem Piëchem provedou zásadní změny ve strukturách podniku a tyto posty osadí novým vedením.

Cílem změn ve Volkswagenu je především posílení pozice v Číně, která je nyní nejvýznamnějším automobilovým trhem. Podle informací některých německých médií by šéf čínské odbočky Karl-Thomas Neumann neměl místo v představenstvu získat. Komentátoři to považují za překvapení, protože Neumannovo povýšení se v souvislosti s jeho úspěchy na rostoucím čínském trhu očekávalo. Spekuluje se, že by ho mohl nahradit Jochem Heizmann, člen představenstva zodpovídající za nákladní vozy.

Výroba volkswagenů

Výroba volkswagenů

Po většinovém převzetí MANu a Scanie se Heizmann doposud staral o integraci divize užitkových vozů do struktur koncernu. Neumann by naproti tomu mohl dostat post ředitele vývoje v mladoboleslavské Škodě. Neumann to ale podle DPA odmítl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!