27. listopadu 2009 8:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší internetová aukční síň světa eBay bude v Česku

eBay | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eBay | foto: Reprofoto

PRAHA Až sto osmdesát milionů nových zákazníků chce svým rozšířením do dalších šesti zemí oslovit aukční síň eBay. Počítá i s koupěchtivými Čechy, pro které lokalizuje své stránky.

Pozvolný příchod největšího internetového aukčního serveru na světě eBay do Česka pokračuje. Na začátku února příštího roku se eBay rozšíří do Ruska, Řecka, Norska, Švédska, Dánska a právě i do České republiky.

Aukční obr

Internetovou aukční síň založil v roce 1995 programátor Pierre Omidyar.

Dražit se na ní dá všechno. Objevily se na ní vyřazená stíhačka MiG-21 (prodejce z USA ji nakonec čínskému výherci neodeslal), Volkswagen Golf papeže Benedikta XVI. či golfové míčky spolknuté kobrou královskou.

Loni v říjnu během krize se objevil dokonce v aukci začínající na 99 pencích i Island. V popisu bylo, že "ostrov v severní části Atlantského oceánu nabízí příjemné prostředí, islandské koně a bohužel i trochu problematickou finanční situaci", a prodej bude "bez zpěvačky Björk".

V Evropě je to první rozšíření eBay dále "na východ" po čtyřech letech, kdy aukční síň vstoupila přímo do Polska portálem ebay.pl. Českým kupujícím a prodávajícím tak eBay přinese řadu novinek.

"Mezinárodní obchodní portál", pomocí kterého přistupují na aukce eBay i Češi, bude od února plně lokalizovaný do češtiny. Včetně registrací, vyhledávání, placení a stránek "My eBay", kde má uživatel přehled o svých vyhraných aukcích a prodaném zboží, upozornění na aukce, které musí ještě zaplatit, či na zpětnou vazbu, kterou je nutné udělit obchodnímu partnerovi.

Produktové vyhledávání bude pátrat na všech šestnácti jazykových mutacích eBay a bude očištěno od všech položek, u nichž prodejce nepovoluje zaslání zboží do Česka. Ceny zboží i poštovného budou v korunách, přepočtené podle aktuálního kurzu.

PayPal je nutnost

Server eBay také lokalizuje technickou a zákaznickou podporu, ta ale bude sídlit v Berlíně.

Aby mohli prodejci nabízet své zboží na mezinárodním internetovém portálu, tedy aby bylo viditelné v různých jazykových lokalizacích eBay, musejí splnit některé základní podmínky.

Především musejí nabízet jako jeden z možných nástrojů k zaplacení zboží systém PayPal, který eBay vlastní, a být i tímto systémem "ověřeni". Dále musejí jasně specifikovat náklady na poštovné a balné do cílové země.

Česku vévodí Aukro

Podle internetového serveru TamEbay, který se děním kolem eBay zabývá, je cílem, který sleduje eBay rozšířením do dalších šesti evropských zemí, především přilákat kupující ke zboží nabízenému anglickými, německými a americkými prodejci.
Češi si na na serveru eBay opatřují zejména oblečení a elektroniku, tedy zboží, které v Česku není vůbec, případně je oproti zahraničí předražené.

Postupně přes lokalizaci rozhraní až po vytvoření pobočky vstoupil eBay například na polský trh. V Česku má zatím společnost jenom své marketingové a analytické centrum, které ale funguje jako servis pro západoevropské pobočky eBay.

V Česku aukcím vévodí server Aukro, který patří polské firmě Allegro. Ta je i polskou aukční jedničkou a stále drží přibližně devadesátiprocentní podíl na polském trhu, kde už eBay působí. I z toho důvodu ředitelka Aukra Pavlína Zábojníková uvádí, že se příchodu eBay do Česka nebojí.

"Aukro dělá to, co dělá, bez ohledu na konkurenci. Případný vstup eBay na český trh naše dlouhodobé plány nijak nenaruší," řekla LN Zábojníková. Přes Aukro se zobchodovalo zboží za tři miliardy korun a využívají ho často i firmy, které na něm vystavují své zboží. Podle Zábojníkové má Aukro přibližně 1,4 milionu uživatelů.