Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší investoři v tuzemsku jsou Lucemburčané. Předhonili Němce a Nizozemce

Lucembursko (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucembursko (ilustrační foto). | foto: AČCK

Praha Firmy a fyzické osoby z Lucemburska jsou podle objemu ovládaného kapitálu v základním jmění českých firem poprvé největšími zahraničními vlastníky tuzemských podniků. Podle analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet v letech 2007 až 2015 prvenství patřilo Nizozemcům, mezi rokem 2016 a 2019 Němcům a loni opět Nizozemcům.

Žebříček největších zahraničních vlastníků podle investovaného kapitálu vede Lucembursko se 171 miliardami korun. Jeho objem meziročně vzrostl o 59 procent, tedy o 64 miliard Kč.

Mezi firmy vlastněné z Lucemburska patří podle analytičky Dun & Bradstreet Petry Štěpánové například společnosti Delta Pekárny, Global Payments nebo Czech Property Investments.

Němcům patří se 170 miliardami druhá příčka. To je nejvyšší hodnota za poslední tři roky. V letech 2015 až 2018 objem německého kapitálu v základním jmění českých firem výrazně přesahoval hladinu dvou set miliard korun, uvedla Štěpánová. Následují vlastníci z Nizozemska se 107 miliardami Kč.

Největší meziroční růst mezi 20 největšími zahraničními vlastníky v relativních hodnotách vykázal německý (77 procent), maďarský (62 procent), lucemburský (59 procent) a belgický (20 procent) kapitál. Naopak pokles nastal v případě slovenského (o 23 procent), nizozemského (o 17 procent) a japonského (o 14 procent) kapitálu.

Celkový objem zahraničního kapitálu u 20 největších zahraničních vlastníků se meziročně zvýšil o 14 procent z 800 miliard korun na 915 miliard korun. To je nejvyšší hodnota od roku 2019.

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!