23. července 2013 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší obchod v Česku: komplex na Chodově má nového majitele

V letošním roce jde o druhou velkou transakci na trhu kancelářských budov  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V letošním roce jde o druhou velkou transakci na trhu kancelářských budov | foto: ČTK

PRAHA Prodej administrativního areálu The Park na pražském Chodově nedaleko dálnice D1, kde sídlí několik nadnárodních společností, je největší kancelářskou transakcí na českém trhu. Rozlohou ji dotahuje koupě komplexu Anděl City, který v roce 2008 koupil německý otevřený podílový fond Degi International. Tentýž, který nyní prodal areál na Chodově.

Německý fond areál The Park získal v roce 2008, kdy za něj Signa Holding zaplatil 400 milionů eur (deset miliard korun). Nyní sice cenu ani jedna ze stran transakce nezveřejnila, spekuluje se ale, že je o něco nižší než před pěti lety.

Areál s celkovou pronajímatelnou plochou 116 tisíc metrů čtverečních patří k největším administrativním komplexům v zemi. V letech 2003 až 2008 ho postavil developer AIG/Lincoln. V tamních kancelářích sídlí mimo jiné nadnárodní společnosti jako například Accenture, Dell, DHL, Fujitsu, Honeywell či IBM.

"Jedná se o vůbec největší prodej kancelářských objektů v České republice. Naznačuje to, že se česká ekonomika v roce 2013 už zase vrací do formy. Dokončení prodeje takového rozsahu a složitosti ukazuje, že zahraniční kupci a banky mají o trh zájem a vnímají stabilitu a hodnotu, kterou Česká republika nabízí," poznamenal James Chapman, vedoucí investičního týmu poradenské firmy Cushman & Wakefield ČR a Slovensko.

V letošním roce jde o druhou velkou transakci na trhu kancelářských budov v Česku. Už v prvním čtvrtletí německý fond SEB ImmoInvest prodal fondu vedenému GLL Real Estate Partners kancelářskou budovu Anděl Park B. Tu přitom před pěti lety koupil od rakouské ImmoEast za 1,8 miliardy korun. Německé podílové fondy musí své realitní portfolio prodávat kvůli rozhodnutí německé vlády, kterým tyto fondy v následujících letech rozpouští.

ČTĚTE DÁLE:

Výraznou transakcí loňského roku byl prodej v té době nejvyššího domu v Česku, pražské City Tower. Společnost Marpona prodala firmě Consideratio z holdingu Proxy-Finance. Cenu ani jedna strana nezveřejnila, v roce 2009 však Marpona za administrativní budovu zaplatila developerovi ECM 130 milionů eur.

Jen o dvacet milionů eur méně zaplatil německý realitní fond Deka Immobilien v roce 2009 za kancelářský komplex Gemini v Praze 4. Výraznou stopu na seznamu transakcí kancelářských budov udělala v roce 2011 také skupina CPI miliardáře Radovana Vítka.

Ta tehdy koupila od PPF celkem 19 kancelářských budov včetně například historické budovy v pražské Spálené ulici, moderních objektů na Pankráci nebo budovu Tokovo v Praze 7, kde je hlavním nájemcem Nejvyšší kontrolní úřad. Za celkem 122 000 metrů čtverečních kancelářských ploch Vítkova firma zaplatila téměř 5,4 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?