12. září 2013 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší moravská dražba: nájemníci koupili památku v Brně

Památkově chráněný bytový dům v Brně na Kolišti 49 se v dražbě prodal 11. září... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památkově chráněný bytový dům v Brně na Kolišti 49 se v dražbě prodal 11. září... | foto: ČTK

BRNO Památkově chráněný bytový dům v Brně na Kolišti 49 se v dražbě prodal za 101,6 milionu korun. Koupili si ho nájemníci domu. Letos šlo zatím o největší dražbu na jižní Moravě. Vyvolávací cena byla 72 milionů korun. Dům dala do prodeje Správa nemovitostí města Brna.

Dražba bytového domu vzbudila velký zájem. V dražbě se předhánělo několik zájemců. V závěrečné fázi zůstali jen dva. Dražbu sledoval zaplněný sál. V okamžiku, kdy licitátor dům přiklepl definitivně nájemníkům, v sále zavládlo nadšení.

"Nám šlo o všechno, ještě jsme měli nějaké peníze v záloze měli," uvedla po dražbě Lenka Filipi, která nájemníky v dražbě zastupovala. V domě je podle ní 54 bytových jednotek.

ČTĚTE VÍCE:

Bytový dům má šest nadzemních podlaží. V jeho přízemí v rušné ulici Koliště jsou obchody. Dům pochází podle posudku znalce z roku 1903. V seznamu památek je od roku 1958.

Dražba bytových domů nebo polyfunkčních objektů v tomto objemu je v posledních letech v Brně spíše výjimkou. Loni byl v dražbě prodán za 40 milionů korun obchodní areál ve dvorním traktu ulic Kotlářská a Štefánikova, ve kterém byla původně sladovna.

Historická budova Českých drah v Brně v Kounicově ulici

Historická budova Českých drah v Brně v Kounicově ulici

České dráhy chtěly formou dražby prodat historickou budovu v Kounicově ulici. Za 215 milionů korun o ni nebyl zájem. Firma pak zlevnila na 190 milionů. Dům se ale neprodal ani letos v červnu ve druhém kole.

Lidovky.cz, ČTK